Szczoteczki do mycia zębów. Jak wybrać najlepszą?

Gdy wchodzimy do supermarketu i stajemy przed półkami ze szczoteczkami do zębów,  ogrom ich wyboru przyprawia nas o zawrót głowy. Większość z nas nie zastanawia się nad potrzebami naszych zębów- wybierzemy taką w rozsądnej cenie, lub w naszym ulubionym kolorze. Warto jednak na chwilę pochylić się nad tematem wyboru szczoteczki, gdyż poprawne szczotkowanie zębów odsuwa w czasie kosztowne wizyty u stomatologa.

Przede wszystkim zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebują nasze zęby. Zacznijmy od sztywności włosa szczoteczki.
1. Soft – to włosie miękkie. Jest idealne dla osób o wrażliwych zębach, lub dziąsłach, i dla tych noszących aparat ortodontyczny. Szoruje ono naszą jamę ustną miękko i delikatnie, nie podrażniając wrażliwych miejsc i nie powodując krwawienia.
2. Medium – to włosie średnie, zwykłe. Powinno być stosowane prze człowieka o przeciętnym, zdrowym zgryzie. Dobrze czyści ale i skutecznie masuje dziąsła, poprawiając ich krążenie.
3. Hard – to szczoteczki o włosiu sztywnym. Czyszczą zęby bardzo skuteczne, ale nie nadają się w wypadku krwawiących dziąseł, czy wrażliwych zębów. Powinny być stosowane przez osoby, których zęby narażone są przebarwienia – czyli te, które piją często kawę lub czerwone wino, albo palą.

Należy także spojrzeć na główkę szczoteczki. Malutkie główki, lub szczoteczki z pojedynczym pasmem włosia, to szczoteczki idealne nie tylko dla dzieci. Są świetne także dla osób z krzywym zgryzem, lub mających problem z dotarciem do niektórych partii jamy ustnej  zwykłą szczoteczką.

Coraz więcej mówi się również o szczoteczkach elektrycznych  i ostatniej nowości – szczoteczkach sonicznych. Są one droższe niż zwykłe szczoteczki, jednak czyszczą zęby o wiele skuteczniej i dokładniej, niż możemy to zrobić szczotkując zęby ręcznie. Jeśli więc stać Was na taki zakup, jest on bardzo dobrym wyborem. Czym różnią się szczoteczki elektryczne od sonicznych?

1. Szczoteczki elektryczne – czyszczą zęby podobnie jak zwykła szczoteczka, szorując i rozbijając płytkę bakteryjną. Szczoteczka jednak wykonuje wiele ruchów w ciągu sekundy, więc czyszczenie jest dużo efektywniejsze niż wykonywanie tych samych ruchów z prędkością jaką może wykonać ludzka ręka. Najtańsze, wibrujące, możemy kupić już od około 50zł. Najdroższe modele, z czujnikami czasu mycia, siły nacisku na zęby i masującymi nakładkami mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
2. Szczoteczki soniczne – rozbijają płytkę bakteryjną dzięki emitowaniu wysokich ultradźwięków, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Są więc bardzo delikatne dla zębów.

W wypadku wyboru szczoteczki sonicznej lub elektrycznej należy pamiętać, że koszty wymiennych końcówek wynoszą około 50zł za dwie końcówki. Powinno wymieniać  się ja tak jak zwykłą szczoteczkę – co 3-4 miesiące, lub częściej - przy oznakach zużycia.

Jeśli nie jesteśmy przekonani, jaka szczoteczka jest najodpowiedniejsza dla naszych zębów, zawsze możemy poradzić się dentysty podczas nadchodzącej wizyty. Dotyczy to również pasty do zębów. Gdy skompletujemy zestaw skrojony na miarę naszych potrzeb, możemy być pewni, że każda minuta spędzona na myciu zębów będzie wykorzystana maksymalnie efektywnie.