Plombowanie zębów Wrocław

W tej chwili możemy gabinecie stomatologicznym wybrać jeden z kilku różnych rodzajów plomb. Wybierając konkretne wypełnienie, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego trwałością – chodzi o to, żeby plomba była odporna na ścieranie. Dobra plomba powinna także jak najlepiej przylegać do zęba. Jaką plombę wybrać?

Chyba dla nikogo nie stanowi zaskoczenia fakt, że największą popularnością cieszą się plomby kompozytowe. Bardzo dużą zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor – wykonane z tworzywa sztucznego wypełnienia idealnie pasują do koloru zębów. To dlatego można je z powodzeniem stosować także w przypadku zębów przednich. Niestety plomby kompozytowe z biegiem czasu ulegają przebarwieniom, prowadzi do tego picie kawy, herbaty oraz palenie. Poza tym plomby tego typu nie należą do najtrwalszych. Szacuje się, że mogą one wytrzymać o 10 lat.

Jeśli pacjentowi zależy bardziej na trwałości niż na estetyce plomby, może zdecydować się na wypełnienia z amalgamatu albo ze złota. Amalgamatowe plomby nie należą do zbyt estetycznych, ich ciemne zabarwienie dyskwalifikuje je w przypadku zębów przednich. Zresztą również i plomb ze złota nie da się uznać za specjalne estetyczne. Atutem obu rozwiązań jest jednak ich trwałość. W przypadku dość kosztownych wypełnień ze złota można mówić nawet o 20 latach trwałości plomby.

Stosunkowo nowym rodzajem wypełnień zębowych są plomby typu inlay. Tego typu plomby to wkłady, które wykonuje się z ceramiki, metalu albo po prostu kompozytu a następnie za pomocą cementu mocuje się w uszkodzonym zębie. Dlaczego wkłady inlay są godne uwagi? Przede wszystkim z tego względu, że z ich pomocą można bardzo dobrze odtworzyć powierzchnię zęba. Minusem tej metody jest fakt, że konieczne jest poświęcenie nieuszkodzonych części leczonego zęba, jeśli chcemy założyć wkład inlay. Tego typu plomby można stosować także przy ubytkach w uzębieniu bocznym, w takim przypadku mówimy o plombach inlay-onlay. Możliwe jest także odtworzenie całej powierzchni zęba - plomba, która ma imitować całą powierzchnię żującą, nazywana jest wkładem onlay.