Higiena jamy ustnej Wrocław

Szacuje się, że ponad 80% Polaków ma próchnicę. Mniej lub bardziej posuniętą. Chorobie tej sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej. O czym właściwie powinniśmy pamiętać, jeśli zależy nam na tym, aby nasze zęby jak najdłużej pozostawały zdrowe?

Przede wszystkim trzeba postawić na systematyczność. Prawidłowa higiena jamy ustnej to w pierwszej kolejności codzienne dokładne szczotkowanie powierzchni zębów. Specjaliści zalecają używanie miękkich szczotek, które zmniejszają ryzyko powstania dokuczliwej nadwrażliwości zębiny przy zbyt agresywnym szczotkowaniu zębów. Warto podkreślić, że wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest bardzo ważny. Na pewno nie powinniśmy się kierować tylko estetyką. Szczoteczkę do zębów powinniśmy mniej więcej co dwa miesiące wymieniać. Zużyte włosie niestety nie jest w stanie dokładnie czyścić przestrzeni pomiędzy poszczególnymi zębami, co finalnie może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Jak myć zęby? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Osoby, które mają zęby stałe, powinny wykonywać podczas mycia zębów pionowe ruchy, które często określane są mianem wymiatających. Chodzi po prosu o ruchy od dziąseł do zęba. Zaleca się mycie zębów po każdym spożytym posiłku, a w każdym razie nie rzadziej niż dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Nie wolno zapomnieć także o systematycznych wizytach w gabinecie dentystycznym. Najlepiej byłoby zgłaszać się do dentysty co pół roku na przegląd. Dlaczego to takie ważne? Podczas badania dentysta może szybko wykryć nawet i mniejsze ubytki w naszym uzębieniu, na długo przed tym, zanim się powiększą i zaczną sprawiać ból. Tym samym możemy na bieżąco kontrolować stan zębów. Można oczywiście postawić także na profilaktyczne zabiegi, które pomogą w chronieniu zębów przed działaniem bakterii. Chodzi oczywiście o regularne usuwanie z powierzchni zębów kamienia nazębnego oraz osadów, które stanowią niebezpieczne siedlisko bakterii. Tego typu zabiegi to świetna profilaktyka próchnicy, zwłaszcza tak dokuczliwych ubytków w szyjkach zębowych.