Protezy stomatologiczne Wrocław

Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznych nie zawsze wystarczają, aby móc przez całe życie cieszyć się kompletnym uzębieniem. Czasami protezy są po prostu koniecznością. Na szczęście oferowane obecnie protezy nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, ale także są stosunkowo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Zasadniczo wykonywane są protezy częściowe i stałe. Dość często wybieranym typem są protezy szkieletowe, które w jamie ustnej opierają się na zębach. Są one stosunkowo stabilne, wygodne i w dodatku nie utrudniają utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Tego typu protezy mocuje się zazwyczaj na niewielkich klamrach z metalu. Czasami stosowane są w tym celu także małe zatrzaski.

Jeśli u pacjenta dojdzie do całkowitego bezzębia, dobrym rozwiązaniem są nowoczesne protezy akrylowe.  Ponieważ zazwyczaj górne protezy tego typu lepiej trzymają się niż dolne, coraz częstej wszczepia się pacjentowi implanty, które pomagają lepiej zamocować protezę i tym samym przyczyniają się do znacznego podniesienia komfortu korzystania z niej.

Póki co rzadko spotykanym rodzajem protez ruchomych są protezy overdenture, które mocuje się na korzeniach zębów pacjenta. Tego typu protezy wykonywane są wtedy, kiedy jest za mało korzeni zębowych, aby można było zrobić most.  

Nie da się zaprzeczyć, że proteza zębowa to, zwłaszcza w przypadku całkowitego bezzębia, doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu znowu można cieszyć się pięknym uśmiechem.  Trzeba jednak przyznać, że na początku noszenie protezy może być nieco uciążliwe. Pacjenci uskarżają się często z powodu nieprzyjemnego uczucia obcego ciała w ustach. Zdarzają się problemy nie tylko z żuciem, ale nawet i z mówieniem.  Co zrobić, aby przyzwyczaić się do protezy? Przede wszystkim należy nosić ją na co dzień, nie tylko okazjonalnie. Z czasem proteza ułoży się dobrze w jamie ustnej, a żucie przestanie być problematyczne.  Oczywiście nie wolno zapominać o niezbędnych wizytach u protetyka. Na pierwszą wizytę kontrolną należy się udać już w przeciągu 2 dni od otrzymania protez, na kolejną po tygodniu lub dwóch.