Naturalny i trwały sposób odbudowy uzębienia? Najnowszej generacji protezy, mosty i korony.

Dzięki najnowszej generacji metodom i narzędziom stomatologicznym, lekarza dentyści potrafią dokonywać prawdziwych cudów!

Ma to szczególne znaczenie i odzwierciedlenie w przypadkach braków w uzębieniu, lub konieczności choćby częściowej ich odbudowy.

Jeśli z jakichkolwiek powodów mamy braki w uzębieniu, powinniśmy niezwłocznie je uzupełnić. W przeciwnym razie musimy liczyć się z możliwymi, przykrymi konsekwencjami. Jak to możliwe? Luka, powstała na skutek usunięcia lub utraty zęba powoduje, że sąsiadujące z nią zęby zaczynają samoistnie nie przemieszczać, a zęby przeciwstawne – wysuwać. Stawy żuchwowo – skroniowe mogą ulec znacznemu obciążeniu, czego efektem mogą być bóle głowy a nawet pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Najpopularniejsze metody odbudowy uzębienia

Jeśli chciałbyś uzupełnić kilka zębów, możesz zdecydować się na most. Most ma formę kilku, złączonych w jeden łuk, koron. Funkcję podtrzymującą pełnią naturalne zęby, które stabilizują całą konstrukcję, będąc jej filarem. Warto wiedzieć jednak, że aby zęby mogły pełnić taką funkcję, muszą być przede wszystkim silne i zdrowe. Innym rodzajem mostu, stosowanym głównie jako rozwiązanie czasowe lub w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu jest most adhezyjny. Jeśli rozważasz założenie mostu, skonsultuj się z doświadczonym lekarzem, który wyjaśni Ci różnice pomiędzy poszczególnymi typami i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Most na implantach

Możliwym jest również stworzenie mostu, opartego na implantach. Implant można porównać do sztucznego korzenia, na którym odbudowuje się „nowy” ząb. Ma formę wkrętu, umieszczonego w szczęce. Na wkładzie mocuje się koronę, imitującą naturalny ząb. Wśród dostępnych na rynku koron wyróżniamy:

  • korony metalowe – mało estetyczna, wykonana ze stopu różnych metali.

  • Korony akrylowe – stosowane zazwyczaj jako wypełnienie tymczasowe ze względu na znikomą trwałość.

  • Korony ceramiczne – bardzo estetyczna, wspaniale sprawdza się w przypadku braków w przednim uzębieniu. Profesjonalnie wykonana, nie odróżnia się wyglądam od pozostałych, naturalnych zębów.

  • Korona metalowa licowana porcelaną – wykonana ze stopu różnych metali, pokryta w całości porcelaną, jest trwała i estetyczna. Ten typ korony jest najbardziej powszechny wśród pacjentów.

Warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu jak najszybciej po ekstrakcji. Dlaczego? Z czasem kość, w której znajdował się ząb zaczyna zanikać, co znacznie utrudnia umieszczenie w niej sztyftu. Takie okoliczności mogą znacząco przedłużyć i skomplikować całość leczenia.

Sam zabieg wszczepienia implantu składa się z trzech etapów:

  • Założenie implantu. Aby to zrobić w kości należy wywiercić niewielki otwór, służący do wkręcenia sztyftu, na którym za jakiś czas zamocujemy koronę. Wszczepienie implantu trwa od 30 minut do 2 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Wszczepiony implant na tym etapie nie będzie widoczny w jakie ustnej. Podczas gojenia się rany odbywa się integracja implantu z kością. Trwa to od 3 do 6 miesięcy.

  • Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po około 2 tygodniach od tego momentu można przystąpić do wykonania uzupełnienia.

  • Ostatnim etapem jest stworzenie korony i zamocowanie jej na łączniku.

Choć implanty są dość kosztowne, ich trwałość sięga nawet kilkudziesięciu lat. Trzeba przyznać, że obecnie są zdecydowanie najskuteczniejszą metodą, służącą odbudowie utraconego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się i wygląda dokładnie tak samo jak prawdziwy.

Proteza ruchoma

Kolejnym pomysłem, który pozwoli uzupełnić brakujące uzębienie jest proteza ruchoma. Taka proteza stosowana jest w przypadku braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Jak wskazuje jej nazwa, proteza jest wyjmowana. Noszą protezę ruchomą należy pamiętać, aby codziennie dokładnie ją czyścić, a co 5-6 lat wymieniać na nową. Ze względu na brak zębów, kości w szczęce ulegają zanikowi, co może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Niezłym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wszczepienie kilku implantów, które zapobiegną temu procesowi.