Korony protetyczne? Sprawdź jaką wybrać.

Korony protetyczne mogą być nakładane na naturalny korzeń zęba, na implant, mogą pokrywać również naturalną koronę zęba, kiedy jest ona bardzo zniszczona. Stosujemy je zawsze wtedy, kiedy nie ma możliwości innej, mniej inwazyjnej odbudowy zęba. Założenie korony wiąże się bowiem z koniecznością szlifowania jego powierzchni, co jest czynnością nieodwracalną.

Decydując się na założenie korony protetycznej możemy wybierać spośród różnego rodzaju materiałów, używanych do jej stworzenia.

Wśród najbardziej popularnych znajdują się:

  • korony porcelanowe (pełnoceramiczne),

  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej,

  • korony metalowe.

Najwyższą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne. Będą one doskonałym wyborem w przypadku konieczności założenia koron na przednie zęby. Podbudowa z tlenku cyrkonu czyni taką koronę niezwykle wytrzymałą, trwałą i odporną na uszkodzenia. Takie korony są jednak najdroższe.

Alternatywą dla koron pełnoceramicznych są korony porcelanowe na podbudowie z metalu. Takie korony świetnie sprawdzą się w bocznych łukach zębowych, gdzie trwałość odgrywa zdecydowanie najważniejszą rolę. Takie korony są zdecydowanie tańsze od swoich pełnoceramicznych kuzynów.

W przypadku osób uczulonych na metale nieszlachetne, warto zdecydować się na koronę porcelanową na stopie złota. Ten rodzaj koron jest polecany dla osób, które mają uczulenie na metale nieszlachetne. Mają one „cieplejszy” kolor niż korony porcelanowe na stali. Stop złota wykazuje dużą odporność na kruszenie i uszkodzenia, nie ściera zębów, z którymi ma kontakt. Jest również wysoce biokompatybilny z tkanką dziąseł.

Korony wykonane jedynie z metalu były powszechnie stosowane jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie, ze względu na niedostateczne walor estetyczne używa się ich niezwykle rzadko. Trzeba przyznać jednak, że to właśnie korony metalowe zapewniają zębom najlepszą ochronę i są bardzo odporne na korozję. Co ważne, przygotowanie zęba pod taką koronę wymaga również najmniej szlifowania.