Ból w zaplombowanym zębie Wrocław

Wiele osób, które ma za sobą leczenie zęba, uskarża się na jego ból albo nadwrażliwość. Dotyczy to w pierwszej kolejności tych pacjentów przychodni stomatologicznych, którzy mieli duże ubytki. Czy ból albo uporczywa nadwrażliwość zęba po plombowaniu to powód do niepokoju? Na szczęście nie zawsze.

Nie zapominajmy o tym, że plombowanie to zabieg poprzedzony borowaniem tkanki zęba. Samo to może prowadzić do podrażnień zakończeń nerwowych zęba. Co więcej, wypełnienie musi się po prostu dopasować do naturalnej tkanki. A to wymaga czasu. W praktyce oznacza to, że nawet plomba, która jest wykonana jak najbardziej prawidłowo, może przez kilka dni wywoływać dolegliwości bólowe. Jest to normalne i zwykle ból przechodzi samoistnie. Jeśli jednak tak się nie stanie, najlepiej byłoby ponownie udać się do stomatologa. Długotrwały ból zaplombowanego zęba niestety może być sygnałem poważnych problemów.

Przyczyną dolegliwości bólowych może być fakt, że plomba została założona nieprawidłowo. Często też z biegiem czasu dochodzi do wykruszenia materiału z plomby albo po prosu do jej wyraźnego poluzowania. To także może prowadzić do bólu zęba. Uwaga! Nieszczelność wypełnienia może być wynikiem próchnicy wtórnej, która rozwija się w tkance zaplombowanego zęba. Mechaniczne urazy zębów, nieprawidłowe opracowanie ubytku przed założeniem plomby – to także dość częste przyczyny nieszczelności wypełnień.
Ból plombowanego zęba może być wywołany również stanem zapalnym. Nie tylko zresztą w samym bolącym zębie, ale także w jego pobliżu. Problemem jest zwłaszcza wspomniana już próchnica wtórna, która rozwija się pod wypełnieniem. Ból pojawia się, kiedy zmiany próchnicze sięgną miazgi.

Inną przyczyną bólu mogą być uszkodzenia erozyjne zęba oraz szeroko pojęta nadwrażliwość. Jeżeli z jakiegoś powodu zostaną otwarte ujścia kanalików zębinowych, może łatwo dojść do ich podrażnienia – efektem tego jest odczuwany ból. Zbyt mocne szczotkowanie, agresywne wybielanie, zmiana temperatury itd. – to niektóre z czynników, które mogą spowodować ból.