Czy warto używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Gdy wieczorami oglądamy telewizję, jesteśmy bombardowani setkami reklam różnych produktów, z których każdy jest najlepszy i niezastąpiony. Wśród nich pojawiają się reklamy elektrycznych szczoteczek do zębów, które oczywiście „musimy mieć”. Gdy z ciekawości sprawdzamy ich cenę w najbliższym markecie lub w sklepie internetowym, okazuje się, że są niestety dość drogie. Czy hasła padające w reklamie mówią prawdę? Czy szczoteczki elektryczne warte są swoich pieniędzy?

Zacznijmy może od tego, czym jest szczotkowanie zębów. Dzięki szczotkowaniu usuwamy z jamy ustnej nie tylko resztki jedzenia, które utknęły między zębami, ale również wszelkiego rodzaju bakterie. To właśnie bakterie zbierające się na zębach prowadzą do powstawania płytki, która z kolei tworzy kamień i prowadzi do próchnicy. Dlatego też regularne i dokładne usuwanie płytki bakteryjnej jest tak ważne dla naszego zdrowia.

Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty. Niestety większość Polaków poświęca tej czynności maksymalnie 30 sekund, co sprawia że mycie zębów jest pobieżne i nieefektowne. Do tego nie robimy tego dokładnie – zęby szczoteczką są przeważnie „omiatane” w łatwo dostępnych miejscach, te trudno dostępne są zapominane. I chociażby te dwa podstawowe problemy rozwiązuje nam szczoteczka elektryczna.

Szczoteczki elektryczne mają specyficzny kształt końcówki. Są one małe, co pozwala na wygodniejsze manewrowanie nimi w jamie ustnej, a także na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy za nas – jako maszyna robi to szybciej i dokładniej. Dwie minuty mycia zębów szczoteczką elektryczną są dużo bardziej efektywne niż mycie ich szczoteczką manualną. Wiele modeli szczoteczek ma wbudowane różnego rodzaju wskaźniki. Pomogą nam one kontrolować między innymi nacisk szczoteczki na ząb, gdy robimy to zbyt mocno, a także dopilnują odpowiedniego czasu mycia zębów, aby czynności tej nie skracać poniżej wspomnianych obowiązkowych dwóch minut.

Szczoteczki elektryczne mają wymienne nakładki. Oznacza to, że nie musimy kupować 4 oddzielnych szczoteczek dla całej rodziny. Kupujemy jedną szczoteczkę „bazę”, a każdy członek rodziny do mycia zębów nakłada swoją końcówkę. Różne firmy oferują różne rodzaje końcówek. Po za zwykłymi czyszczącymi, lub mniejszymi – dziecięcymi, możemy dostać nakładki masujące dziąsła lub wygładzające zęby. Niektóre firmy oferują również końcówki „soft”, których można używać w wypadku wrażliwych zębów, lub gdy nosimy aparat ortodontyczny.

Mała główka szczoteczki elektrycznej dociera także do przestrzeni między zębami. Gdy używamy szczoteczki manualnej, każde szczotkowanie powinniśmy zakończyć nitkowaniem zębów. W wypadku szczoteczki elektrycznej ryzyko iż bakterie utrzymają się między zębami jest niższe.

Wybór szczoteczek elektrycznych na rynku jest obecnie ogromny. Jeśli zdecydujecie się na zakup, przed Wami stanie zadanie wyboru nie tylko funkcjonalności szczoteczki, ale także sposobu jej zasilania (gniazdko, czy może bateria?). Niezależnie od tego jaki model wybierzecie, szczoteczki elektryczne zdecydowanie warte są zainwestowania w nie dodatkowej kwoty. Jest to w końcu inwestycja w Wasz piękny i zdrowy uśmiech.