Dieta na zdrowe zęby

Twarde i białe zęby to marzenie wielu osób. Uzyskanie takiego efektu nie jest trudne, wystarczy wprowadzić do naszego życia zdrową dietę na zęby!

 

Unikaj słodyczy!

 O unikaniu słodyczy przypominamy naszym dzieciom, a sami często o tym nie pamiętamy. Słodycze, a konkretnie cukry w nich zawarte, są doskonałą pożywką dla bakterii próchnicy. Ta sama zasada powinna więc tyczyć się nie tylko sztucznie dosładzanych produktów, ale także tych, które są słodkie z natury. Unikanie ich nie tylko wpłynie lepiej na stan naszego uzębienia, ale także na sylwetkę. Oczywiście, nikt nie każe ze słodyczy rezygnować całkowicie, ale na pewno po każdym ich spożyciu warto umyć zęby. Należy także pamiętać o tym, że słodkie wody smakowe mają w sobie bardzo dużo cukrów, które powodują szybsze psucie się zębów.

 

Cytrusy = zdrowe dziąsła

 Zdrowe zęby to także zdrowe dziąsła, jeżeli pojawiają się przy nich infekcje, to może dojść do odsłaniania szyjek zębów, a następnie do ich wypadania. Zdrowe dziąsła pomogą nam zachować cytrusy, które są bogatym źródłem witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz zwiększa odporność na infekcje. Oprócz cytrusów warto sięgać po paprykę, rośliny kapustowate, czarną porzeczkę, truskawki i ziemniaki.

 

Niezawodny wapń

 Wapń jest dla zębów bardzo ważny, gdyż jest to ich podstawowy budulec, który pozwala im utrzymać twardość przez wiele lat. Przetwory mleczne, takie jak kefir, jogurt, ser biały, maślanka są bardzo bogate w ten pierwiastek. Znaleźć go można także w wędzonych rybach i wielu roślinach strączkowych.

 

Fluor nie tylko w paście

 Fluor jest powszechnie stosowanym w pastach do zębów składnikiem, który pomaga uzyskać bardzo twarde szkliwo, ale można go także spożywać, oczywiście w odpowiedniej formie! Bogate we fluor są produkty takie jak ryż, marchew, soja oraz zielona herbata i sery podpuszczkowe.

 

Kawa i herbata

 Kawa oraz herbata są dwoma produktami, z których warto, chociażby częściowo, zrezygnować. Zarówno kawa, jak i herbata, powodują przebarwienie na zębach, a często ich picie sprawia, że zęby nabierają żółtego odcienia. Zamiast klasycznej herbaty można pić herbatę zieloną.

 

Utrzymując odpowiednią dietę, będziemy mogli cieszyć się zawsze mocnymi i śnieżnobiałymi zębami!

Opracowała: Justyna Zielińska