Ruchome aparaty na zęby Wrocław

Poza standardowymi aparatami ortodontycznymi na rynku dostępne są także aparaty ruchome, które można bez przeszkód samodzielnie zdjąć. Jak nietrudno się domyślić, tego rodzaju aparaty stosowane są nie w przypadku poważnych wad zgryzu, a przy korygowaniu stosunkowo niedużych wychyleń poszczególnych zębów. Tego typu aparaty noszone są przez pacjenta kilka godzin każdego dnia.

Ruchome aparaty ortodontyczne to bardzo dobre rozwiązanie np. w przypadku stosunkowo niedużych wad zgryzu u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne.  U osób dorosłych aparatów ruchomych raczej się nie stosuje. Warto w tym miejscu nadmienić, że nie powinno się w żadnym razie lekceważyć wad zgryzu w przypadku zębów mlecznych. Przede wszystkim wady tego rodzaju utrudniają czyszczenie zębów, oprócz tego mogą prowadzić do różnego rodzaju poważnych powikłań zdrowotnych.

Ruchome aparaty ortodontyczne składają się z akrylowej płytki i pętli z drutu, bywają wyposażone w elementy dodatkowe, czyli sprężynę i śrubę. Nie da się zaprzeczyć, że sam fakt, iż aparat taki nosi się tylko kilka godzin w ciągu dnia powoduje, że rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pamiętajmy jednak, że tego typu aparaty nie są tak skuteczne jak aparaty trwałe. Z pomocą ruchomego aparatu nie da się przykładowo ani przesuwać ani obracać zębów. To dlatego w przypadku bardziej zaawansowanych wad zgryzu zalecane są aparaty ortodontyczne stałe, które nosi się po 13 roku życia.

Oczywiście także w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych konieczny jest dokładny pomiar uzębienia pacjenta, jak również przygotowanie wycisku zębów w masie plastycznej. Kolejnym krokiem jest badanie RTG. Atutem ruchomych aparatów ortodontycznych jest fakt, że leczenie przebiega bezboleśnie - aparaty stałe niestety wywołują pewien dyskomfort. Nie wszystkie wady zgryzu koryguje się u dzieci, które są w wieku wczesnoszkolnym. Ruchomy aparat to rozwiązanie wyłącznie w przypadku lekkich i średnich nieprawidłowości, kiedy nie ma potrzeby usuwania zębów.