Wybielanie zębów - w domu czy u dentysty?

Białe zęby kojarzą się z pięknym wyglądem, zdrowiem i wysokim statusem materialnym. Nic dziwnego, że tak wiele osób pragnie nadać swojemu uzębieniu biały odcień. Bardzo często w sklepach można zauważyć produkty do samodzielnego przeprowadzania wybielania zębów, ale czy warto się nimi interesować?

 

Nikt nie ma idealnie białych zębów

 Osoba, która ma naturalnie bardzo białe zęby, może czuć się wyróżniona, gdyż zazwyczaj naturalna barwa zębów jest lekko żółtawa. Dodatkowo wiele czynników powoduje zmianę koloru na ciemniejszy, do największego zagrożenia dla idealnej bieli zaliczyć można kawę, herbatę i jagody.

 

Wybielanie zębów w domu

 Preparaty wybielające zęby, które kupić może każdy z nas, są bezpieczne do stosowania w domu, jednak nie są one naprawdę skoncentrowane - w końcu to produkty przeznaczone do samodzielnego używania i nie mogą być tak mocne, jak produkty stosowane przez dentystów. Wybór produktów do samodzielnego stosowania jest naprawdę duży, można zakupić między innymi:

 

* żel do wybielania, który nakłada się na kilka lub kilkanaście minut na zęby, a następnie zakłada się specjalną nakładkę;

* pastę wybielającą, która jest najdelikatniejszą formą domowego wybielania, doskonale sprawdza się jako pomoc przy utrzymaniu wyników profesjonalnego wybielania;

* paski wybielające, które nakłada się na zębów i trzyma przez określony przez producenta czas;

* wybielacz zębów w sztyfcie, który wyglądem przypomina flamaster, wiele osób twierdzi, że to najsłabsza metoda wybielania zębów.

 

Wybielanie u stomatologa

 W gabinecie dentysty można również skorzystać z wielu metod wybielania zębów. Najczęściej stosowane są nakładki z żelem - pierwszy zabieg jest wykonywany u dentysty, dobiera on także idealną dla nas nakładkę, a następnie wyposaża w profesjonalny żel do wybielania, który musi być nanoszony według wskazówek lekarza.

Bardzo popularne, ale droższe, jest wybielanie przy pomocy naświetlania, a także wybielanie laserowe.

 

Dentysta czy samodzielne wybielanie?

 Wiele zależy od tego, w jakim stanie są nasze zęby. Jeżeli są one względnie białe, to domowe metody pomogą poprawić ich stan. Natomiast niezwłocznie do dentysty należy się zgłosić, jeżeli mamy kilka martwych (leczonych kanałowo) zębów, które są problematyczne przy rozjaśnianiu, a także wtedy, kiedy nasze zęby są bardzo delikatne lub chcemy uzyskać szybki efekt.