Zabieg piaskowania zębów Wrocław

Piękne zęby wymagają systematycznego dbania o nie. Nie chodzi tylko o ich dokładne czyszczenie po każdym posiłku, ale także o regularne wizyty u dentysty oraz zabiegi profilaktyczne, jak np. piaskowanie. Mimo że piaskowanie zaleca się  przeprowadzać regularnie co 6-12 miesięcy, wiele osób zaniedbuje ten zabieg.

Piaskowanie to zbieg, który jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Z użyciem tzw. piaskarki usuwa się płytkę nazębną, różne osady, a także niektóre przebarwienia z powierzchni zębów. Od razu po zabiegu piaskowania zęby są nie tylko gładsze i jaśniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze, dzięki usunięciu osadu nazębnego. W praktyce oznacza to, że piaskowanie jest zabiegiem przeprowadzanym profilaktycznie, który skutecznie chroni przed różnymi chorobami jamy ustnej. Piaskowanie dość często traktowane jest jako uzupełnienie skalingu albo też przeprowadzane jest przed zabiegiem wybielania zębów.

Piaskowanie zębów wykonywane jest w celu możliwe dokładnego oczyszczenia zębów. Przykładowo, jeśli zęby pacjenta pokryte są kamieniem nazębnym, do jego usunięcia stosuje się ultradźwięki, później z kolei zęby są piaskowane, aby usunąć pozostałości kamienia oraz ewentualne przebarwienia.

Jak już wspomnieliśmy, zaleca się przeprowadzanie piaskowania co mniej więcej 6-12 miesięcy. Jednak w szczególnych przypadkach zabieg ten powinien być wykonywany nawet częściej. Jeżeli u danego pacjenta dochodzi o wyjątkowo uporczywego osadzania się kamienia i osadu, zabieg piaskowania można przeprowadzać nawet co 3-4 miesiące. Częściej niż normalnie przeprowadza się skaling i piaskowanie także w przypadku pacjentów z założonym aparatem ortodontycznym.

Sam zabieg piaskowania może co prawda wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak jest bezbolesny i trwa nie więcej niż pół godziny. Warto zaznaczyć, że zabieg piaskowania nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu (przez ok. 2 godziny) nie wolno jeść produktów, które powodują przebarwienia. Dlaczego to takie ważne? Zaraz po zabiegu zęby są podatne na powstanie przebarwień.