Fluoryzacja, piaskowanie, skaling – nowoczesne sposoby na zdrowy i piękny uśmiech.

Któż z nas nie marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu?

Jednak nawet jeśli starannie pielęgnujesz zęby, wiesz do czego służy nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej, warto od czasu do czasu odwiedzić gabinet stomatologiczny i poddać się prostym zabiegom, które skutecznie zadbają o zdrowie i piękny wygląd Twoich zębów.

Doskonały sposób na usunięcie kamienia nazębnego – skaling

Skaling jest profesjonalnym zabiegiem, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się kamienia nazębnego. To właśnie kamień nazębny przyczynia się do rozwoju paradontozy, chorób dziąseł i przyzębia. Niestety, nawet mimo wyjątkowej troski o higienę jamy ustnej prędzej czy później na zębach pojawi się choćby minimalna jego warstwa.

Usuwanie kamienia odbywa się przy pomocy skalerów stomatologicznych – ręcznych lub ultradźwiękowych. Drgania, spowodowane działaniem narzędzia powodują pęknięcia kamienia nazębnego, dzięki czemu bez trudu można go usunąć. Zabieg nie jest bolesny.

Zabieg skalingu warto przeprowadzać 1-2 razy do roku. Na ilość kamienia nazębnego mają wpływ również czynniki genetyczne oraz dieta. Jeśli palisz papierosy, pijesz dużo kawy lub herbaty istnieje zasadność częstszego oczyszczania zębów z kamienia.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie, podobnie jak skaling to metoda oczyszczania kamienia nazębnego. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaraz po skalingu powinniśmy wykonać piaskowanie. Dlaczego? Dzięki piaskowaniu lekarz może usunąć z zębów osad i płytkie przebarwienia, których nie usunął skaling. Po zabiegu powierzchnia zęba jest dokładnie wypolerowana, co zapobiega ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej i przedłuża efekt.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg?

Piaskowanie odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia – piaskarki, która kieruje strumień specjalnego, dentystycznego piasku na zęby. Wyrzucony pod dużym ciśnieniem piasek dokładnie oczyszcza zęby i przestrzenie międzyzębowe, a jego resztki pochłaniane są przez ssak. Zabieg trwa około 15-20 minut i nie jest bolesny. Jeśli Twoje żeby są wrażliwe, po zabiegu piaskowania ich wrażliwość może być nieco wzmożona. Podobnie w przypadku dziąseł – mogą być nieco podrażnione i opuchnięte. Nie martw się jednak – taki stan rzeczy nie potrwa długo i minie samoistnie w ciągu kilku godzin. Pamiętaj, aby 3-4 godziny po zabiegu powstrzymać się od palenia papierosów, spożywania mocnej herbaty, kawy i czerwonego wina. Właśnie wtedy zęby są najbardziej podatne na powstawanie nowych przebarwień.

Zabieg będzie doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zmagają się z nadmiernym osadem nazębnym – palaczy, osób pijących dużo kawy, herbaty czy stosujących dietę, sprzyjającą tworzeniu się płytki nazębnej. Piaskowanie świetnie sprawdzi się również w przypadku posiadaczy stłoczonych zębów, czy osób noszących aparaty ortodontyczne. Utrudniony dostęp do określonych powierzchni zębowych sprzyja namnażaniu się płytki i tworzeniu kamienia nazębnego.

Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu piaskowania? Jeśli zmagasz się ze stanem zapalnym dziąseł lub jamy ustnej, masz alergię na sodę, cierpisz na zaburzenia czynności płuc takie jak astma czy pylica, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Równie ważna fluoryzacja

Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, podczas którego stomatolog przy pomocy cienkiego pędzelka smaruje zęby fluorem. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych.

Lakierowanie zębów fluorem – wskazania

Fluoryzacja jest szczególnie polecana wszystkim, którzy chcą zapobiec próchnicy, stosując odpowiednią profilaktykę. Dotyczy to również próchnicy wtórnej, powszechnie występującej w okolicach koron, uzupełnień protetycznych czy istniejących już wypełnień. Lakierowanie sprawdzi się również w przypadku osób zmagających się z nadwrażliwością szyjek zębowych (np. w trakcie leczenia ortodontycznego).

Fluoryzację dobrze przeprowadzać raz na pół roku w przypadku osób dorosłych i raz na 3 miesiące w przypadku dzieci. Ważne jest, aby zęby poddawane fluoryzacji były czyste.