Wrocław. Profilaktyka i leczenie próchnicy

Próchnica to problem, który dotyczy niemalże każdego z nas. Choroba ta dotyka także osób, które przestrzegają zasad dbania o uzębienie. Oczywiście właściwa pielęgnacja jamy ustnej może poprawić kondycję zębów i zredukować próchnicę. Jednak nie daje pewności, że nie dojdzie do zmian próchniczych.

Czym właściwie jest próchnica? Choroba ta, za którą odpowiedzialne są w dużej mierze bakterie płytki nazębnej, prowadzi do demineralizacji zęba i jego rozkładu proteolitycznego. Próchnicę może potęgować spożywanie produktów bogatych w węglowodany oraz ogólna podatność danej osoby na demineralizację szkliwa. Zasadniczo proces demineralizacji zęba rozpoczyna się od razu, gdy pH w ustach jest niższe niż 5,5. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że początkowe zmiany spowodowane przez próchnicę są jak najbardziej odwracalne.

Próchnica to problem, który dotyczy praktycznie każdej grupy wiekowej. Na szczęście można jej zapobiec. Jak? Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku, systematyczne używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust to podstawa. Warto z pewnością zmniejszyć także liczbę spożywanych słodyczy. Nie wolno zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. W trakcie takich wizyt szybko diagnozowane są wszelkie ubytki, co pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Jak wygląda leczenie próchnicy? Niestety zregenerowanie zęba, który został zniszczony przez próchnicę, nie jest póki co możliwe. To nie znaczy jednak, że jesteśmy bezradni. Bardzo ważne w leczeniu próchnicy jest konsekwentne usuwanie chorej tkanki zęba. Miejsce po usuniętej tkance wypełniane jest specjalnymi materiałami. W tej chwili plomby cechują się wysoką wytrzymałością, a co więcej maja bardzo estetyczny wygląd. A co w sytuacji, jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana? Niestety zazwyczaj jedynym sensownym rozwiązaniem jest leczenie endodontyczne (tzw. leczenie kanałowe), które w wielkim skrócie polega na usunięciu miazgi z wnętrza zęba. Próchnicy nie wolno lekceważyć. Choroba ta, jeśli nie będzie leczona, doprowadzi finalnie do utraty zębów. Mogą wystąpić także niebezpieczne powikłania.