Prawidłowa higiena jamy ustnej Wrocław

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Wydawałoby się, że to nic trudnego. Wiele osób uważa, że wystarczy regularne mycie zębów, aby uniknąć próchnicy. Jednak okazuje się, ze to nie takie proste, co zresztą potwierdzają statystyki, według których aż 80% Polaków ma próchnicę.  Warto zatem zastanowić się nad tym, jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

W wielkim skrócie konieczne jest systematyczne czyszczenie zębów, najlepiej za pomocą miękkiej lub średnio-miękkiej szczoteczki. Dlaczego to takie ważne? Miękkie szczoteczki nie prowadzą do chorób przyzębia. Należy pamiętać także o regularnej wymianie szczoteczki - mniej więcej co dwa miesiące. To konieczne, ponieważ włosie w zużytej szczoteczce nie jest w stanie dokładnie czyści zębów. Poza użyciem szczoteczki bardzo ważne jest także czyszczenie przestrzeni zębowych za pomocą nici dentystycznych, zalecane jest oprócz tego stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Bardzo ważna jest właściwa technika mycia zębów, jeśli zależy nam uniknięciu próchnicy. Zarówno dorośli, jak i dzieci z uzębieniem stałym, powinni myć zęby, używając przy tym pionowych ruchów wymiatających, skierowanych od dziąseł w kierunku brzegów zębów. Absolutne minimum, jeśli chodzi o mycie zębów to dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Zasadniczo jednak zaleca się szczotkowanie zębów po każdym spożytym posiłku. Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie powierzchni języka.

Dlaczego higieny jamy ustnej nie można bagatelizować? Niedokładne mycie zębów może prowadzić do stanów zapalnych tak samych zębów, jak i przyzębia. Te z kolei mogą wywoływać poważniejsze choroby, nawet zapalenie stawów czy różne choroby serca albo układu pokarmowego.
Dbanie o zęby to nie tylko zachowywanie właściwej higieny. Nie wolno zapominać także o regularnych przeglądach stomatologicznych - co pół roku należy odwiedzić lekarza, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Oprócz tego powinno się regularnie usuwać kamień nazębny z powierzchni zębów, bo może on prowadzić do próchnicy szyjek zębowych oraz powstawania stanów zapalanych.