Co zamiast borowania, czyli nowoczesne sposoby leczenia zębów

Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem. Trudno się dziwić. Doznania towarzyszące borowaniu mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Zwłaszcza starsi czytelnicy pamiętają z pewnością, że jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu zabiegi stomatologiczne wykonywało się bez znieczulania lub jedynie nieznacznie znieczulając nerw.

Na szczęście coraz częściej i powszechniej stosuje się mniej inwazyjne, delikatniejsze sposoby oczyszczenia powierzchni zęba z próchnicy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyleczyć zęby w bezbolesny sposób, przeczytaj nasze podpowiedzi.

 

Żel Carisolv

 

Żel Carisolv jest „wynalazkiem”, który pojawił się w gabinetach stomatologicznych mniej więcej 10 lat temu. Jak działa żel? Zamiast borować zmienioną przez próchnicę tkankę, dentysta nakłada na nią niewielką kroplę żelu. Żel rozmiękcza chorą powierzchnię do tego stopnia, że lekarz może z powodzeniem usunąć chorą tkankę przy pomocy specjalnego narzędzia. Na tak przygotowany i oczyszczany ząb można nałożyć opatrunek lub plombę. Ogromnym walorem takiej metody jest fakt, iż żel Carisolv rozpuszcza jedynie chorą tkankę, nie uszkadzając zdrowej powierzchni zęba.

Czy żel Carisolv nadaje się do oczyszczania wszystkich zębów zaatakowanych przez próchnicę? Niestety, taka metoda najlepiej sprawdzi się jedynie w przypadku niewielkich ubytków. Przy głębszych lub rozleglejszych niezbędne może być użycie tradycyjnego wiertła. Podobnie z trudno dostępnymi miejscami. Nie do każdego z nich żel będzie w stanie precyzyjnie dotrzeć.

 

Abrazja powietrzna

 

Abrazja powietrzna jest metodą, w której zamiast tradycyjnego wiertła stomatolog korzysta ze specjalnej, bardzo cienkiej dyszy. Z dyszy pod wysokim ciśnieniem wydobywa się tlenek glinu, którego zadaniem jest precyzyjne starcie dotkniętej próchnicą tkanki zęba. Czyszczenie powierzchni zęba odbywa się bardzo szybko. Zazwyczaj nie towarzyszą mu doznania bólowe, jednak nie można w 100 procentach ich wyeliminować, zwłaszcza w przypadku wrażliwych zębów.

Abrazję powietrzną stosuje się głównie do usuwania starych plomb i oczyszczania zmian próchnicowych.

Podobnie jak w przypadku żelu może się zdarzyć, że głębsze przestrzenie lub trudno dostępne miejsca będzie trzeba oczyścić tradycyjną metodą.

 

Laser

 

Przy pomocy lasera można opracowywać nawet bardzo głębokie ubytki. Po jego użyciu powierzchnia zęba jest całkowicie przygotowana do kolejnych zabiegów, np. do wypełnienia.

Opracowywanie ubytków laserem jest metodą bezbolesną. Nie towarzyszą mu także wrażenia dźwiękowe i zapachowe, tak charakterystyczne dla innych sposobów oczyszczania powierzchni zęba.

Taka metoda wymaga jednak od lekarza wyjątkowej precyzji i zręczności. Jeden przypadkowy ruch wystarczy, by wiązka światła uszkodziła zdrową powierzchnię zęba. Laser nie nadaje się do zastosowania w trudno dostępnych ubytkach ani do usuwania wypełnień kompozytowych (topią się). Taki sposób leczenia zębów jest również zdecydowanie droższy od tradycyjnych metod.

 

Choć nowoczesne metody wypełniania ubytków zdają się być ogromnym wybawieniem dla osób, które obawiają się bólu podczas borowania, żadna z nich nie zdołała na dobre przebić się do gabinetów stomatologicznych.

Niestety, każdy z wymienionych wyżej sposobów ma swoje ograniczenia, dlatego nie może być wykorzystywany jako jedyna technika opracowywania ubytków.

Tradycyjne, dobrze znane wiertło jest póki co najbardziej wszechstronnym i uniwersalnym sposobem na pozbycie się wszelkich zmian próchnicowych – zarówno tych mniejszych, jak i większych, wyeksponowanych oraz schowanych w trudno dostępnych miejscach.

 

Aby ograniczyć wizyty w gabinecie stomatologicznym,warto więc odpowiednio zadbać o profilaktykę. Regularne mycie zębów, używanie nici stomatologicznej, czyszczenie kamienia nazębnego oraz systematyczne przeglądy stomatologiczne zapewnią Twojemu uzębieniu zdrowy i piękny wygląd. I co najważniejszy, uchronią je przed bolesnym borowaniem.