Sprawdzone sposoby na przełamanie lęku przed dentystą.

Lęk przed dentystą dotyczy tak wielu osób, że ma nawet swoją fachową nazwę – dentofobia. U niektórych ludzi jest tak silny, że nie chodzą do dentysty przez lata, a trafiają do niego dopiero jak ból zęba jest już nie do zniesienia. Często jest on irracjonalny – pojawia się już u małych dzieci, które pierwszą wizytę mają przed sobą. Skąd się więc bierze?

Nasi rodzice i dziadkowie pamiętają jeszcze czasy, kiedy u dentysty naprawdę było się czego bać. Środki uśmierzające ból były albo niedostępne, albo nieskuteczne. Narzędzia do zabiegów były i nieprecyzyjne, a dentyści nie próbowali nawet uspokajać lęku pacjentów. Borowanie lub leczenie kanałowe  były naprawdę bardzo bolesne, jednak wszyscy zdawali sobie sprawę, że są niezbędne dla zdrowia. Opowieści z tamtych czasów są powtarzane do dziś, a wielu z nas wychowywało się w domach, w których o nadchodzącej wizycie w gabinecie stomatologicznym mówiło się jak o nachodzącym koszmarze. Tak wychowywani powtarzamy ten błąd, przekazując irracjonalny lęk naszym dzieciom. Jak zatrzymać to błędne koło?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że czasy się zmieniły, a wraz z nimi jakość stomatologii. Obecnie różne sposoby uśmierzania bólu są dostępne przy najprostszym zabiegu, a dzieciom podaje się nawet… gaz rozweselający, jeśli wyjątkowo nieufnie podchodzą do zajęcia miejsca w fotelu. Jeśli porozmawiamy o faktach, a nie emocjach ze znajomymi, którzy w ostatnich latach odwiedzali dentystę okaże się, że nikt tak naprawdę nie przeżywał bólu nie do zniesienia. Poniżej przedstawię więc parę rad, jak przełamać lęk przed dentystą.

1. Uświadom sobie, że regularne wizyty i naprawianie małych ubytków jest praktycznie nieodczuwalne dla pacjenta. To dopiero długo zaniedbywane zęby i ich leczenie może prowadzić do komplikacji.
2. Środki znieczulające są skuteczne i dostępne. Jeśli panicznie boisz się usługi, powiedz o tym dentyście już przy wejściu. Poproś o znieczulenie. Na pewno się do Twojej prośby zastosuje.
3. Bądź przez chwilę dzieckiem i… daj sobie nagrodę za bycie dzielnym pacjentem. Siadając w fotelu skup się na oczekującej Cię po wizycie nagrodzie (zakupy, dzień urlopu?), a nie na  dźwiękach, które słyszysz.
4. Nie rozmawiaj o nadchodzącej wizycie  z ludźmi, którzy panicznie boją się dentysty. Ich strach będzie ci się udzielał, a prawdopodobnie jest równie irracjonalny jak Twój.
5. W skrajnych przypadkach skorzystaj z pomocy psychologa. Jednak  najpierw zastanów się, czy lęk jest naprawdę tak silny, czy to tylko nieuzasadniona wcześniejszymi wspomnieniami panika.
6. Zmień swoje nastawienie. Nie myśl o wizycie jako przymusie i nadchodzącej katordze, tylko jako o swojej świadomej, rozsądnej decyzji. To że zapisałeś się na nią to Twój racjonalny krok, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech.

Dobrym sposobem jest też szukanie wsparcia u kogoś, kto nie boi się dentysty, lub pamięta usługi dentystyczne sprzed 40 lat i korzysta ze współczesnych. Osoba, która regularnie będzie zapewniać  Cię, że znieczulenia teraz działają tak, że w fotelu praktycznie można by usnąć doda Ci odwagi i zmieni Twoje nastawienie do nadchodzącej wizyty.