Problem z zębami mądrości Wrocław

Ósemki, popularnie nazywane zębami mądrości, wyrastają zazwyczaj, kiedy jesteśmy w wieku 17-25 lat. Bywa, że ósemki wyrzynają się jeszcze później albo nie pojawiają się wcale. Ostatnie zęby trzonowe bywają dość problematyczne – ich wyrzynaniu towarzyszy ból, często ósemki rosną krzywo, a poza tym szybko ulegają próchnicy.

Ósemki sprawiają tak wiele problemów, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy są one w ogólne potrzebne. Przecież osoby, u których zęby mądrości się nie pojawiły, nie mają trudności z gryzieniem i przeżuwaniem. Ostatnie zęby trzonowe to pozostałość po naszych przodkach, którzy mieli większe szczęki. Obecnie jednak zwykle w łuku zębowym nie ma po prostu dostatecznie dużo miejsca na ósemkę, to dlatego właśnie samo wyrzynanie zębów mądrości wiąże się niejednokrotnie z różnymi problemami.

Czy zęby mądrości należy usuwać? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy ósemki sprawiają problemy. Jeśli mieszczą się w łuku zębowych i spełniają prawidłowo swoje funkcje, ekstrakcja nie jest konieczna. Ósemki, ze względu na ich położenie, narażone są bardziej na próchnicę (utrudnione utrzymanie higieny). W przypadku ostatnich zębów trzonowych leczenie jest bardzo trudne, dlatego też w wielu sytuacjach, np. kiedy przydałoby się leczenie kanałowe, zaleca się po prostu ekstrakcję zęba. Zdarza się, że zęby mądrości rosną krzywo, celują w policzek, stłaczają inne zęby w łuku albo nawet nie wyrzynają się do końca. Jeżeli ostatnie zęby trzonowe spychają inne zęby, również warto zastanowić się nad ich ekstrakcją.

Bardzo problematyczna jest sytuacja, kiedy wyrzynanie ósemki zostanie zatrzymane. Co to znaczy? Chodzi o to, że ząb nie jest widoczny, jednak znajduje się w dziąśle. Jest on ewidentnie źle ułożony, może naciskać na korzenie siódemek. Zatrzymane ósemki mogą być powodem migren, stanów zapalnych itd.

Niestety ekstrakcja ósemek nie zawsze jest łatwa. Bywa, że konieczne jest nałożenie szwów. Po wyrwaniu zęba mądrości nie wolno przez min. 24 h czyścić zębów w pobliżu bolącego miejsca, palić papierosów, jeść twardych produktów. Zalecane jest stosowanie zimnych kompresów.