Fluoryzacja zębów Wrocław

O fluoryzacji słyszał chyba każdy z nas – to bardzo często wykonywany profilaktyczny zabieg stomatologiczny. Fluoryzacja przeprowadzana jest obowiązkowo w szkołach podstawowych. Dlaczego zabieg ten jest tak ważny? Przede wszystkim chodzi o to, że fluoryzacja skutecznie zapobiega pojawieniu się albo dalszemu rozwojowi próchnicy. Co więcej, może także pomóc osobom, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów.

Zwykle fluoryzacja kojarzy nam się ze szczotkowaniem zębów specjalnym preparatem. Zabieg można przeprowadzić jednak także na kilka innych sposobów. Do fluoryzacji wykorzystuje się m.in. specjalne żele i lakiery, a także płyny do płukania zębów. Coraz większą popularnością cieszy się także jonoforeza fluorkowa (fluor wprowadzany jest za pomocą prądu o stosunkowo niewielkim natężeniu). Zasadniczo mówi się o fluoryzacji egzogennej, endogennej oraz kontaktowej. 

Fluoryzacja egzogenna polega na aplikowaniu różnych bogatych w fluor preparatów na powierzchnię zębów. Przykładem może być chociażby lakierowanie zębów, w tym przypadku na zęby nakłada się lakier z fluorem, który na powierzchni zęba utrzymuje się przez dłuższy czas. Lakier stopniowo uwalnia fluor, co prowadzi do znacznej poprawy kondycji zębów. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu lakierowania co ok. pół roku. Dlaczego warto? Według specjalistów zabieg fluoryzacji z wykorzystaniem lakieru pozwala na zredukowanie próchnicy nawet o 40%. Oczywiście najpopularniejszą metodą fluoryzacji egzogennej jest ciągle szczotkowanie zębów szczoteczką, na którą wcześniej nałożono płyn z fluorem. Tę metodę wykorzystuje się ciągle w szkołach.

Coraz częściej stosowana jest także fluoryzacja endogenna – jest ona zalecana przede wszystkim w przypadku małych dzieci. Do fluoryzacji endogennej wykorzystywane są krople i tabletki z fluorem, które po połknięciu uwalniają jony fluoru do organizmu.
Fluoryzacja kontaktowa to zabieg, w trakcie którego preparaty z fluorem wcierane są w zęby przy użyciu tamponu albo pędzelka. Inną możliwością są okłady z preparatów z jonami fluorkowymi. Po zabiegu pacjent powinien przez ok. 2-3 godziny powstrzymać się od jedzenie i picia.