Przebarwienia zębów Wrocław

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu z nas. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób dorosłych uskarża sie na nieestetyczne przebarwienia, które są z reguły skutkiem palenia papierosów oraz spożywania pewnych produktów. Obecnie mamy już wiele metod wybielania zębów, jednak zanim zdecydujemy się na którąś z nich, powinniśmy zastanowić sie, nad przyczyną przebarwień. To od niej zależy dobór odpowiedniej metody wybielania.

Warto zaznaczyć, że naturalny odcień zębów uwarunkowany jest tym, jakie związki chemiczne przeważają w twardych tkankach zębów. Naturalny kolor zęba może waha się od bardzo białego, wręcz z niebieskim odcieniem, przez szarobiałe do żółtawych.

Spożywanie pewnych produktów oraz niektóre lekarstwa mogą doprowadzić do przebarwień na powierzchni zębów. Na przebarwienia narażone są przede wszystkim osoby palące papierosy oraz regularnie pijące kawę i herbatę. Na kolor zębów ma także wpływ zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin. Jeżeli lekarstwa takie zażywane są w czasie, kiedy uzębienie jeszcze sie rozwija, dojdzie do powstania przebarwień. Jak nietrudno sie domyślić, przebarwienia zębów mogą być także następstwem nieprawidłowej higieny. Kiedy na zębach osadza się płytka bakteryjna i kamień nazębny, wygląd zębów zmienia się niestety na gorsze.  Plamy na szkliwie mogą pojawić się również na skutek fluorozy, czyli zatrucia fluorem. Martwa miazga w komorze zęba oraz chemioterapia to inne przyczyny przebarwień na zębach.

Co zrobić, aby uniknąć przebarwień na zębach? Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Trzeba przede wszystkim postawić na prawidłową higienę jamy ustnej - zęby należy myć po każdym posiłku, a w każdym razie nie rzadziej niż dwa razy dziennie. Jeżeli używamy pasty wybielającej, należy konieczne zwrócić uwagę na to, czy jest ona przyjazna dla struktury zębów. Aby nie doszło do powstania złogów kamienia nazębnego, konieczne jest co pół roku przeprowadzenie zabiegu usuwania kamienia i piaskowania, które ogranicza przebarwienia. Po piaskowaniu można przeprowadzić fluoryzację, aby zapobiec zbytniej wrażliwości zębów.