Najgorsze grzechy przeciwko zdrowiu zębów, czyli czego nie robić, żeby zachować piękny uśmiech

Regularnie docierają do nas informacje w jaki sposób pielęgnować swoje zęby, aby zachować na długo piękny, zdrowy uśmiech.
Eksperci instruują nas jak długo je szczotkować, w jaki sposób korzystać z nici dentystycznej i dlaczego używanie płynu do płukania jamy ustnej jest tak istotne.
Trzeba jednak przyznać, że nie mniej ważnym niż staranna pielęgnacja elementem jest unikanie podstawowych grzechów w zakresie codziennej higieny i pielęgnacji zębów. Eliminując negatywne nawyki masz szansę zachować zdrowe, białe zęby, a wizyty u stomatologa ograniczyć do niezbęnego minimum.
 1. Zbyt krótkie, niedokładne mycie zębów. Stomatolodzy alarmują – mycie zębów powinno trwać co najmniej 3 minuty. Ta krótka chwila spędzona przed lustrem z pewnością przełoży się na lepsze zdrowie Twojego uzębienia. Nie odkładaj szczoteczki po minucie. Dokładnie umyj przednie oraz trzonowe zęby, nie zapominaj o ich wewnętrznej powierzchni i trudno dostępnych miejscach.
 2. Zapominanie o regularnych przeglądach stomatologicznych. Regularna kontrola uzębienia pozwoli wykryć ewentualne ubytki w początkowej fazie ich istnienia. Dzięki temu będziesz mógł szybko, sprawnie i bezboleśnie poradzić sobie z ich usunięciem, pozostawiając ząb niemal w idealnym stanie. Skutkiem zaniedbań na tym polu może być konieczność kanałowego leczenia zębów, co zazwyczaj jest procesem długotrwałym i kosztownym.
 3. Nie mycie zębów przed snem. To zdecydowanie największy grzech przeciw zdrowiu Twoich zębów. Podczas snu bakterie mają spore pole do popisu i działania. Zwłaszcza, że śpiąc wydzielamy mniej śliny, która powstrzymuje je przed namnażaniem i neutralizuje ich działanie. Brak wieczornych zabiegów higienicznych powoduje namnażanie się płytki nazębnej i powstawanie osadu, co prowadzi do próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.
 4. Dieta bogata w cukier i kwasy. Zęby nie lubią cukru i kwasu – słodyczy, gazowanych napojów, niektórych owoców i naturalnych soków czy czerwonego wina. Pamiętaj jednak, że jeśli umyjesz zęby natychmiast po spożyciu takich produktów, jeszcze bardziej im zaszkodzisz. Słodkie i kwaśne produkty należy zatem spożywać z umiarem, pamiętając o trzydziestominutowym odstępie czasowym przed myciem zębów.