Lakowanie zębów Wrocław

W tej chwili lakowanie to zabieg, który stosunkowo często przeprowadza się u dzieci, zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. Dlaczego? Lakowanie pozwala skutecznie zahamować próchnicę – szacuje się, że skuteczność tego coraz popularniejsze zabiegu wynosi nawet 90%.

Wiadomo, że próchnica najszybciej rozwija się w miejscach trudno dostępnych, które trudno jest dokładnie wyczyścić podczas tradycyjnego szczotkowania. Chodzi o wszelkiego rodzaju szczeliny, zagłębienie oraz bruzdy, które łatwo można zauważyć w zębach przedtrzonowych oraz trzonowych. Podczas lakowania na miejsca te nanosi się specjalny lak szczelinowy, który następnie utwardzany jest światłem.  

W zalakowanych miejscach próchnica nie może się rozwijać. Ze względu na fakt, że dzieci, zwłaszcza te młodsze, dość często nie potrafią jeszcze dokładnie szczotkować zębów, zabieg lakowania jest w ich przypadku naprawdę wskazany. Warto podkreślić, że samo lakowanie jest całkiem bezbolesne. Bez obaw zatem mogą korzystać z niego także mniejsze dzieci, które jeszcze nie zdążyły się całkiem oswoić z gabinetem stomatologicznym.

Oczywiście także i zalakowane zęby powinny być poddawane regularnych kontrolom. W trakcie takich kontroli dentysta sprawdzi nie tylko stan samych zębów, ale także nałożonego na powierzchnię niektórych z nich laku. Czasami zdarza się, że dochodzi do częściowego wykruszenia się laku. W taki przypadku trzeba go uzupełnić. Lakowanie zębów nie należy z pewnością do najtańszych zabiegów, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę standardową cenę leczenia zachowawczego lepiej zainwestować w profilaktykę. Tym bardziej, że lakowanie to kilkuletnia, bardzo skuteczna ochrona przed próchnicą. W ten sposób oszczędzimy też dziecku nieprzyjemnych wrażeń.

Z myślą o małych pacjentach w wielu gabinetach stomatologicznych oferuje się lakowanie kolorowe, które wykonuje się w przypadku zębów mlecznych. Zabieg ten tym się różni od standardowego lakowania, że dentysta używa kolorowego laku, np. żółtego, różowego, niebieskiego itd. Mały pacjent sam może wybrać kolor kompozytu.