Skaling - jak często należy powtarzać i jak długo utrzymuje się efekt?

Skaling jest często nazywany po prostu usuwaniem kamienia. Ten zabieg jest niezwykle popularny i pozwala dbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Jak często powinien być powtarzany?

 

Skaling - kiedy go potrzebujesz?

 Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka nazębna, która z czasem narasta, tworząc widoczne na zębach złogi i przebarwienia. Kamień nazębny pojawia się zazwyczaj przy dziąsłach, jest on doskonałą pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Nieusuwanie kamienia nazębnego prowadzi do zwiększenia podatności zębów na próchnicę, może doprowadzić do zapalenia dziąseł i paradontozy. Nie ulega więc wątpliwości, że ten stomatologiczny zabieg należy wykonywać regularnie, jednak nie można przesadzać z częstotliwością. W zupełności wystarczy wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego raz na sześć miesięcy lub raz do roku. Przy okazji rutynowej kontroli warto zapytać swojego dentystę o to, czy zabieg powinien zostać już wykonany, czy ilość kamienia nie jest wystarczająca do jego wykonania.

 

Przedłużenie efektu usuwania kamienia nazębnego

 Płytka nazębna pozostaje na zębach w wyniku niedokładnego ich czyszczenia. Stuprocentowa czystość zębów nigdy nie jest możliwa, bo nawet nić dentystyczna nie potrafi dotrzeć we wszystkie zakamarki, to jednak im bardziej dbamy o higienę, tym dłużej efekt pięknych zębów bez kamienia będzie się utrzymywał. Wpływ na wygląd zębów ma także to, co jemy. Rzeczy takie jak kawa, czerwone wino, jagody czy herbata mają w sobie składniki, które w mniejszym lub większym stopniu mogą odbarwiać kamień nazębny. W takiej sytuacji nawet, jeżeli nie jest on duży, to z pewnością jest bardzo widoczny, co wygląda nieestetycznie i zmusza nas do częstszego decydowania się na skaling.