Odbudowa zęba Wrocław

Duży ubytek wcale nie musi oznaczać, że ząb musi zostać usunięty. W tej chwili stomatologia daje nam wiele innych możliwości cieszenia się pięknym uśmiechem. Nawet w przypadku dużych ubytków można pomyśleć jeszcze o odbudowie zęba - pamiętajmy jednak, że odbudowa zęba jest możliwa tylko wtedy, kiedy korzeń zęba pozostaje nienaruszony.

Kiedy w grę wchodzi odbudowa zęba a nie zwykła plomba? W sytuacji, kiedy ubytek jest bardzo duży, a poza tym zaistniała konieczność usunięcia dużej części zajętej przez bakterie tkanki, nie można założyć plomby, ponieważ nie będzie się ona po prostu trzymała na zębie. Dość szybko wypadnie, a co więcej, może dojść do dalszych uszkodzeń tkanki zębowej. Rozwiązaniem jest odbudowa zęba - zabieg, który może przynieść bardzo dobre efekty.

Technicznie rzecz ujmując, odbudowa zęba nie różni sie zbytnio od zakładania plomby. Pamiętajmy jednak, że w przypadku odbudowy zęba konieczne jest zastosowanie dodatkowej podpory, aby wypełnienie mogło się utrzymać. Zwykle odbudowa zęba zachodzi po leczeniu endodontycznym (kanałowym), a to oznacza, że te elementy, które mają utrzymywać wypełnienie można wprowadzić do kanałów zębowych i dopiero wtedy zacząć odbudowę zęba. Często wykorzystywane są wkłady z włókna szklanego.

Odbudowa zęba to znakomita alternatywa dla implantów. Dlatego też, jeśli tylko zależy nam na pięknym uśmiechu oraz zdrowi zębów, warto decydować się na zabieg odbudowy, jeśli tylko jest on możliwy. Należy podkreślić, że sam koszt leczenia kanałowego wraz z odbudową zęba jest o wiele niższy niż w przypadku wstawienia implantu. To jednakże nie wszystko. W przypadku odbudowy zachowany jest korzeń zęba, a ten zawsze będzie lepiej funkcjonował w kości niż najlepszy nawet implant. To kolejny argument przemawiający za odbudową zębów.

Odbudowa zęba niestety nie zalicza się do zabiegów refundowanych przez NFZ. Chociaż trzeba podkreślić, że niektóre etapy odbudowy w dość specyficznych przypadkach mogą być refundowane. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w gabinecie stomatologicznym, w którym leczymy ząb kanałowo.