Co zrobić ze złamanym zębem?

Złamanie zęba może przybierać różne postaci. Zarówno w przypadku delikatnego ukruszenia, jak i pęknięcia czy złamanie całego zęba (które obejmuje także zębinę) konieczna jest szybka reakcja. Nawet, jeśli początkowo złamany ząb nie powoduje bólu ani żadnego dyskomfortu, najlepiej byłoby od razu udać się do gabinetu stomatologicznego. Na szczęście obecnie złamanie zęba nie jest już równoznaczne z koniecznością jego usunięcia.

W przypadku stosunkowo niedużych złamań albo pęknięć można je właściwie bez większego problemu naprawić z pomocą wypełnień kompozytowych. To dość nieinwazyjna metoda, która pozwala skutecznie poradzić sobie z niewielkimi ubytkami w strukturze zęba, najczęściej takimi, do których doszło w obrębie szkliwa. Minusem kompozytu jest fakt, że z biegiem czasu może on ulec nieestetycznym przebarwieniom. Dlatego też w wielu przypadkach lepszym wyjściem jest licówka porcelanowa, która jest trwalsza niż wypełnienie kompozytowe. Licówki z porcelany są jednak droższe, co dla niektórych pacjentów jest zniechęcające.

A co jeżeli dojdzie do złamania korny zęba (jego części znajdującej się nad dziąsłem)? Również i w takim przypadku można pomyśleć o leczeniu zęba. W przypadku zębów żywych, których złamanie jest zbyt duże, można po odpowiednim leczeniu wykona wkład koronowo-korzeniowy i koronę. Jest to możliwe również w przypadku zębów martwych, które poddawane były leczeniu kanałowemu. Jednak w sytuacji, gdy chodzi o martwy ząb, konieczne jest przez wykonaniem korony sprawdzenie, czy jego korzeń jest zdrowy.

Czasami okazuje się niestety, że korzeń złamanego zęba musi zostać usunięty. Jeżeli przyczyna usunięcia korzenia leży wyłącznie w znacznym złamaniu, można od razu wstawić na miejsce korzenia implant zębowy. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli w zębodole zdążyła się przed wizytą u stomatologa rozwinąć infekcja. Wtedy dopiero po jej zwalczeniu można wstawić implant. Implant zębowy składa się z małej śrubki z tytanu, która mocowana jest w kości oraz sztucznego zęba mocowanego na śrubce.