Najczęstsze przyczyny bólu zębów

Ból zęba jest niezaprzeczalnym sygnałem, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Bez względu na ich intensywność, odczucia bólowe powinny być z skonsultowane z lekarzem stomatologiem, który wyjaśni ich przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów i czy mogą być podłożem poważniejszych dolegliwości?

  • Ubytki próchnicowe lub naszyjkowe. Tego rodzaju ubytki powodują tzw. ból zębinowy – bardzo charakterystyczny, krótkotrwały i ostry. Cechą bólu zębinowego jest również wrażliwość na zimne i gorące napoje oraz słodkie pokarmy. W przypadku takiej przyczyny bólu, ulgę przyniesie wizyta u stomatologa i wypełnienie ubytku.

  • Bardzo głębokie ubytki, które powodują nieodwracalne zmiany w miazdze zęba oraz jej zapalenie. Ból spowodowany głębokimi ubytkami jest wręcz nieustanny, ćmiący. Ząb silnie reaguje na gorące i zimne pokarmy. Objawy często nasilają się przy zmianie pozycji na leżącą. Jako, że uszkodzenie zęba jest znaczne, jedyną możliwością jest w tym przypadku leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

  • Zapalenie przyzębia (dziąsła). Stan zapalny pojawia się, gdy zabraknie chroniącego dziąsło punku stycznego pomiędzy zębami. Często zdarza się także, że punkt ten jest bardzo ciasny, co powoduje zaleganie resztek pokarmu w przestrzeni. W miarę upływu czasu tworzy się kieszeń przyzębna – szczelina, w której może rozwinąć się stan ropny. Charakterystycznymi objawami zapalenia przyzębia jest ciągły, uciążliwy ból, podobny do bólu, towarzyszącemu zapaleniu miazgi (wyżej). Co ważne, w przypadku zapalenia przyzębia nie występuje reakcja bólowa na zimno. Bardzo często towarzyszy my zaczerwienienie dziąseł i krwawienie z przestrzeni międzyzębowych. Celem leczenia jest tutaj przepłukanie zainfekowanych przestrzeni i odbudowanie prawidłowego punktu stycznego. Jeśli mamy do czynienia z ropniem, należy go opróżnić.

  • Zapalenie ucha lub zatok szczękowych. Zdarza się, że stan zapalny zatok powoduje odczucia bólowe w obrębie całej jamy ustnej. Zęby, mimo, że całkowicie zdrowe wykazują bolesność na nadgryzanie czy opłukiwanie. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa.