Poprawne szczotkowanie zębów. Poznaj rady ekspertów.

Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie powinno być nawykiem każdej dorosłej osoby. Pomaga ono utrzymać higienę, a co za tym idzie – zdrowie jamy ustnej i chroni przed niepotrzebnymi kosztami wizyty u dentysty. Jednak wielu ludzi ma wątpliwości, czy szczotkuje zęby prawidłowo. Jest to dość istotne pytanie, gdyż jak pokazują różnorodne badania, mycie zębów przez Polaków ogranicza się do kilkunastosekundowego szorowania jamy ustnej, czego nie można nazwać wystarczającą pielęgnacją.

Jak więc poprawnie szczotkować zęby?

  1. Czas

Jedno szczotkowanie powinno zajmować co najmniej 2 minuty. Nowoczesne szczoteczki elektryczne same odmierzają czas i dają sygnały dźwiękowe, kiedy zabieg powinien dobiegać końca. Warto jednak samemu choć raz zmierzyć czas swojego szczotkowania, jeśli takowej nie posiadamy – można się łatwo przekonać, że do osiągnięcia właściwego czasu brakuje nam ponad minuty!

  1. Szczoteczka

Szczoteczki elektryczne są zdecydowanie precyzyjniejsze, jednak i dużo droższe niż szczoteczki manualne. Jeśli jesteśmy posiadaczami szczoteczki manualnej, powinniśmy wymieniać ją co 3-4 miesiące, a nawet częściej, zwłaszcza jeśli widzimy, że włókna zaczęły się rozchodzić w różne strony. Szczoteczki miękkie mniej podrażniają dziąsła i ograniczają krwawienie z nich.

  1. Precyzja

Nie wystarczy przejechać szczoteczką kilka razy po powierzchni zębów, aby można było uznać je za czyste. Powinniśmy skupić się na czyszczeniu wszystkich partii zębów; zacząć przy zaciśniętej szczęce od ich zewnętrznej strony, i umyć dokładnie wszystkie. Następnie powinniśmy wyszczotkować dokładnie ich górna część, czyli tę, którą gryziemy. Kolejnym etapem jest wyszczotkowanie zębów od wewnątrz jamy ustnej. Tu również powinniśmy zadbać o to, aby szczoteczka dotarła nawet do tych najdalszych zębów. W tym również sprawdza się lepiej szczoteczka elektryczna. Ma małą główkę, którą łatwiej dostać się tam, gdzie nie dociera zwykłych rozmiarów szczoteczka manualna.

  1. Język

Należy pamiętać, że wiele bakterii zbiera się na języku. W związku z tym również i on powinien być delikatnie wyszczotkowany. Szczotkowanie języka jest pomocne w walce z przykrym oddechem.

  1. Nici i płyny do płukania jamy ustnej

Nitkowanie zębów powinno być kolejnym nawykiem zaraz po szczotkowaniu. Nić dentystyczna pomaga usuwać bakterie ze szczelin między zębami, czyli z miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka. Płyn do płukania jamy ustnej powinien być ostatnim etapem dbania o higienę jamy ustnej – wypłukujemy nim wszystko to, co wymiotły z zębów i jeżyka szczoteczka oraz nić.

O ile samo szczotkowanie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie (w niektórych wypadkach nawet po każdym jedzeniu – jak np. przy noszeniu aparatu ortodontycznego), o tyle nitkowanie i płukanie płynem możemy wykonywać tylko raz dziennie. Dbanie o higienę jamy ustnej spowalnia nie tylko procesy tworzenia się próchnicy, ale również zapobiega paradontozie i chorobom dziąseł. Warto więc poświęcić parę minut więcej dziennie dla jamy ustnej, aby nie musieć potem tracić godzin u dentysty.