Chcesz skorygować swój zgryz? Poznaj najnowsze metody.

Wady zgryzu potrafią przysporzyć swoim właścicielom wielu trosk. Nierówne uzębienie jest nie tylko defektem kosmetycznym, może także przełożyć się na stan zdrowia i samopoczucie.

Jak to możliwe?

Jeśli posiadasz nieleczoną wadę zgryzu, istnieje duże prawdopodobieństwo nadmiernego obciążania stawów żuchwy, co może być przyczyną poważnych dolegliwości i znacznego bólu. Nierówne zęby mogą również uniemożliwiać odpowiednie szczotkowanie, co przekłada się na zwiększone ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia.

Aparat ortodontyczny – tylko dla dzieci?

Wiele osób wyraża błędne przekonanie, jakoby aparaty ortodontyczne były zarezerwowane jedynie dla dzieci. Owszem, jeszcze jakiś czas temu noszenie mało estetycznych metalowych aparatów dotyczyło głównie ich, jednak obecnie także dojrzali ludzie decydują się na korektę zgryzu przy użyciu aparatu stałego. Zwłaszcza, że wiele z nich to estetyczne, niemal niewidoczne na zębach modele.

Metody korekcji zgryzu

W zależności od potrzeb i preferencji możemy wybrać aparat stały bądź ruchomy. Aby dokonać najlepszego wyboru skonsultuj się z lekarzem ortodontą. Na podstawie wywiadu i badania, profesjonalista zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie i przedstawi plan działania.

Aparaty stałe są skuteczną metodą korygowania nawet znacznych wad zgryzu. Wśród nich wyróżniamy:

  • aparaty metalowe – doskonale przylegające do zębów, wykonane z trwałego, odpornego na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne metalu.

  • Aparaty antyalergiczne – bez dodatku niklu, stworzone specjalnie z myślą o alergikach.

  • Aparaty kompozytowo – ceramiczne – doskonale sprawdzą się w przypadku korekty nieznacznych wad zgryzu.

  • Aparaty ceramiczne – odporne na korozję, doskonałe dla tych, którym zależy na wysokim poziomie estetyki.

  • Aparaty szafirowe – przezroczyste, o gładkiej powierzchni, zdarza się, że pozostają niemal niezauważone.

Aparaty ruchome, służące do korekcji mniejszych wad zgryzu. Należą do nich:

  • aparaty jednoszczękowe,

  • aparaty dwuszczękowe.

Takie aparaty mogą być również stosowane po zdjęciu aparatu stałego w celu podtrzymania rezultatów leczenia ortodontycznego.

Nie da się jednak ukryć, że w przypadku znacznych uchybień to właśnie aparat stały da nam największe możliwości i szanse na wyleczenie.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne z użyciem aparatu stałego?

Aby móc założyć na zęby stały aparat, wszystkie ubytki powinny być wyleczone. Po konsultacji z lekarzem może okazać się również, że niektóre zęby trzeba będzie usunąć (np. wtedy, kiedy w szczęce nie ma wystarczającej ilości miejsca).

Aby ustalić plan działania konieczne jest także pobranie wycisków (aby stworzyć gipsowy model szczęki) oraz zrobienie zdjęć rtg. Kiedy aparat jest już gotowy, lekarz przykleja go na jeden lub dwa łuki (w zależności od początkowych ustaleń). Aby proces leczenia mógł postępować, konieczne są także regularne wizyty kontrolne (zazwyczaj raz w miesiącu), podczas który lekarz sprawdza aktualny stan uzębienia, wymienia niektóre elementy aparatu (o ile okaże się to konieczne). Leczenie ortodontyczne może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy w zależności od stopnia wady oraz postępów. Po tym czasie aparat zostaje zdjęty. Aby utrzymać pożądany efekt konieczne może się okazać noszenie specjalnych nakładek.

Niezbędna odpowiednia higiena

Warto pamiętać, że nosząc aparat ortodontyczny należy wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej. Konstrukcja aparatu sprzyja zaleganiu żywności między zębami, powstawaniu próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Myjąc zęby używaj specjalnych szczoteczek ortodontycznych, dzięki którym dotrzesz nawet do mało dostępnych miejsc. Doskonale sprawdzi się również szczoteczka z rowkiem i wyciorki. Pamiętaj o używaniu płynu do płukania ust oraz specjalnej nici z utwardzoną końcówką.

Choć proces leczenia ortodontycznego nie należy do najprzyjemniejszych, jego spektakularne efekty są zdecydowanie warte włożonego wysiłku. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu leczeniu będziesz się cieszyć zdrowym, pięknym i co najważniejsze – równym uśmiechem.