Leczenie kanałowe – nowoczesne sposoby na zdrowe zęby.

Jeszcze jakiś czas temu leczenie kanałowe (zwane inaczej endodoncją) było wyjątkowo nieprzyjemne – łączyło się z dużym dyskomfortem pacjenta i ogromnym bólem. Obecnie metoda ta zyskuje coraz większą popularność. Dzięki nowoczesnym narzędziom i technikom, leczenie kanałowe nie jest już tak skomplikowane i nieprzyjemne, a dzięki jego efektom bardzo często udaje nam ocalić od ekstrakcji bardzo zepsute, zaatakowane przez próchnicę zęby.

Czym jest leczenie kanałowe?

Kiedy próchnica atakuje ząb, zaczyna od zębiny. Z czasem dostaje się również do miazgi. Bakterie, które namnażają się w tym miejscu powodują stan zapalny. Ból, spowodowany w ten sposób może być naprawdę dotkliwy. Często nasila się on podczas picia gorących lub zimnych napojów, jedzenia słodyczy (dając wrażenie bólu, spowodowanego nadwrażliwością) lub zmiany pozycji (np. kiedy wstajemy lub kładziemy się do łóżka). Ból może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.

Ostry ból powinien być dla Ciebie wystarczającym sygnałem do rozpoczęcia leczenia. Zapalenie miazgi zębowej kwalifikuje ząb do leczenia kanałowego. Podczas endodoncji kanały zębowe oczyszczane są z chorej miazgi, zatruwane, a następnie wypełniane specjalnie do tego celu przygotowaną substancją.

Martwy ząb, ciemny ząb?

Warto wiedzieć, że ząb leczony kanałowo staje się zębem martwym (a co za tym idzie ciemnieje). Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia! Jeśli zależy Ci na tym, aby znów stał się jasny, możesz skorzystać z zabiegu rozjaśniania od środka. Do środka zęba wprowadza się specjalny uszczelniacz, następnie aplikuje się preparat wybielający, przykrywając go fleczerem (specjalnym rodzajem opatrunku). W zależności od potrzeb, do uzyskania pożądanego odcienia potrzebne są zazwyczaj 3-4 wizyty w gabinecie dentystycznym. Kiedy kolor martwego zęba nie będzie już różnił się od pozostałych, możemy z powodzeniem go zaplombować. Taki efekt może utrzymać się nawet 7-8 lat! Zanim zdecydujesz się jednak na rozjaśnianie od środka, skonsultuj się ze swoim stomatologiem, który rozwieje ewentualne wątpliwości i krok po kroku omówi zabieg.

Zapomnij o bólu

Nowoczesne, innowacyjne techniki leczenia kanałowego, pozwalają całkowicie zapomnieć o bólu! Dzięki znieczuleniu, lekarz stomatolog może szybko i sprawnie oczyści nawet bardzo wąskie kanały z zalegającej w nich miazgi. Specjalny mikroskop endodontyczny pozwoli specjaliście obejrzeć wnętrze kanału w znacznym powiększeniu. Dzięki endometrowi dentysta może precyzyjnie ocenić długość kanału, zachowując wyjątkową dokładność pomiaru. Kiedy kanały są już kompletnie puste, a miazga zdrowa, czas na przeprowadzenie laserowej sterylizacji wnętrza zęba. Jeśli miazga była zaatakowana przez bakterie, zostaje poddana wyjałowieniu.

Kolejnym etapem kanałowego leczenia zęba jest wypełnienie kanałów. Tutaj liczy się przede wszystkim staranność i dokładność, tak potrzebne w pracy lekarza stomatologa. Taki zabieg pozwoli zabezpieczyć wnętrze zęba przed bakteriami i ponownym powstaniem stanu zapalnego.

Aby zachować najwyższą szczelność, do wypełnienia kanałów lekarze używają płynnych, podgrzanych, bardzo plastycznych substancji, które doskonale wypełniają najmniejsze nawet szczeliny kanału. Wśród nich bardzo popularna jest tzw. gutaperka – naturalny dla tkanek materiał, który perfekcyjnie dopasowuje się do nieregularnej powierzchni kanału.

Co bardzo ważne, aby sprawdzić efekt swojej pracy, bardzo często po zabiegu wypełnienia lekarze wykonują zdjęcie rtg. Dzięki niemu stomatolog z łatwością oceni rezultaty leczenia kanałowego, upewniając się, że kanały są odpowiednio powypełniane.

Jedyny ratunek dla zęba

Leczenie kanałowe jest często jedynym ratunkiem dla mocno uszkodzonego zęba, dlatego bez względu na okoliczności warto zdecydować się na ten sposób leczenia. Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i regularne kontrole stomatologiczne. Dzięki systematycznym przeglądom wszelkie ubytki można wykryć i wyeliminować odpowiednio wcześniej, nie narażając się na nierzadko długotrwałe i dość kosztowne leczenie kanałowe.