Etapy dopasowywania korony porcelanowej

Jeśli zdecydowałeś się na założenie korony porcelanowej, z pewnością chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób przebiega proces jej dopasowania, stworzenia i założenia.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy tych procesów.

  • Przed rozpoczęciem właściwego procesu dopasowywania korony, konieczne jest sprawdzenie stanu zęba, głównie jego korzeni. W tym celu należy wykonać jego prześwietlenie. Jeśli okaże się, że ząb posiada ubytki, przed założeniem korony należy je wyleczyć.

  • Kolejnym krokiem jest opiłowanie zęba i przygotowanie go „pod koronę”. Kiedy ząb będzie już odpowiednio oszlifowany, lekarz wykona specjalny wycisk, uwzględniający zarówno ząb pod koronę, jak i sąsiadujące z nim zęby. Wszystko po to, aby perfekcyjnie dopasować koronę do aktualnego stanu uzębienia i zgryzu. Kiedy lekarz wykona wycisk, na spiłowany ząb lub wkład (jeśli mamy do czynienia z implantem) nakładana jest tymczasowa korona, wykonana najczęściej z akrylu. Tymczasowa korona z powodzeniem może być noszona nawet na przednich zębach. Następnym etapem jest wybór idealnego odcienia, który będzie pasował do koloru pozostałych zębów. Efekt powinien być jak najbardziej naturalny. „Nowy ząb” nie powinien w żadnym wypadku odróżniać się od pozostałych.

Przygotowanie korony w pracowni protetycznej zajmuje z reguły kilka dni.

  • Kiedy korona jest już gotowa, należy usunąć koronę tymczasową i założyć tę właściwą. Zabieg nie jest bolesny i z reguły trwa stosunkowo krótko.

Aby korony służyły Ci przez długie lata, warto nauczyć się ich odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o korony?

Korony protetyczne warto traktować jak swoje własne zęby, myjąc je regularnie, używając nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. Używanie nici powinno być jednak bardzo delikatne i nigdy poddziąsłowe. Pamiętaj, że korony, podobnie jak naturalne zęby również ulegają przebarwieniom, a ewentualne wybielanie zmieni odcień jedynie naturalnych zębów, nie koron. Jeśli to możliwe unikaj więc picia bardzo mocnej herbaty, dużych ilości kawy i czerwonego wina.