Chcesz zachować piękny uśmiech? Pamiętaj o wizytach kontrolnych.

Nie da się ukryć, że najlepszą metodą na zachowania zdrowia zębów oraz dziąseł są działania profilaktyczne.

Trzeba przyznać, że profilaktyka jest także znacznie tańsza niż leczenie już istniejących, zwłaszcza znacznych ubytków. Zaawansowana próchnica, zęby wymagająca leczenia kanałowego czy stany zapalne dziąseł mogą być przyczyną wielu powikłań i wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Wizyty kontrolne u stomatologa to obecnie niezbędny standard. Regularna kontrola stanu uzębienia pozwoli Ci w porę wyeliminować ubytki lub ich zaczątki, a także nieprzyjemne w skutkach schorzenia jamy ustnej, dziąseł i przyzębia. Wcześnie wykryte nieprawidłowości uda się wyleczyć szybko i sprawnie, oszczędzając sobie dodatkowych kosztów i niepotrzebnych zmartwień.

Wizyty kontrolne – jak często?

Eksperci nie są pewni jak często powinny odbywać się regularne, profilaktyczne wizyty u stomatologa. Wiele zależy tutaj od wieku pacjenta, jego stanu uzębienia, skłonności genetycznych i wcześniejszych doświadczeń. Można jednak przyjąć, że kontrola stomatologiczna powinna odbywać się co 3-6 miesięcy. Dorosłym w zupełności powinien wystarczyć przegląd co pół roku, w przypadku dzieci dobrze jest odwiedzać stomatologa nie rzadziej niż co 3 miesiące. Warto wiedzieć, że zęby mleczne ze względu na ich słabą mineralizację i cienką warstwę szkliwa są zdecydowanie bardziej narażone na próchnicę niż zęby osób dorosłych. Dobre nawyki w zakresie dbania o higienę zębów i jamy ustnej, wdrożone dzieciom od najmłodszych lat z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu. Dzięki regularnym przeglądom dentystycznym u dzieci możemy również odpowiednio wcześnie podjąć ewentualne leczenie ortodontyczne, które uchroni dziecko przed wieloma przykrymi konsekwencjami, wynikającymi z wadliwego zgryzu.

Pamiętaj, że częstsze wizyty profilaktyczne to mniejsze prawdopodobieństwo próchnicy, ubytków i chorób przyzębia.

Jak wygląda przegląd stomatologiczny?

Aby przeprowadzić przegląd stomatologiczny, powinieneś zarejestrować się w wybranym gabinecie telefonicznie lub mailowo. Dowiedz się także jaki będzie koszt usługi. Czasem zdarza się, że gabinety stomatologiczne organizują darmowe przeglądy (dla dorosłych lub dzieci). Zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości. Jeśli boisz się dentysty – możesz odetchnąć z ulgą. Wizyta kontrolna nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi doznaniami. Profesjonalny personel gabinetu z całą pewnością zadba o najwyższy poziom komfortu i Twoje dobre samopoczucie. Zanim usiądziesz na fotelu stomatologicznym lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, pytając o przebyte lub aktualne choroby i ewentualne uczulenia. Niektóre schorzenia, takie jak zakrzepica, nadciśnienie czy cukrzyca mogą mieć istotny wpływ na sposób leczenia zębów oraz ich aktualny stan.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie stanu Twoich zębów, ewentualnych ubytków i istniejących już wypełnień. Lekarz sprawdzi stan Twojej błony śluzowej, dziąseł i przyzębia. Na podstawie przeprowadzonego badania zaproponuje odpowiednie leczenie. Często zdarza się, że podczas wizyty kontrolnej lekarz przeprowadza zabieg oczyszczania zębów (umawiając wizytę sprawdź czy będzie tak również w Twoim przypadku). Używając nowoczesnych narzędzi lekarz usuwa z zębów kamień oraz płytkę nazębną, które mogą być przyczyną stanów zapalnych dziąseł oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Ten krótki zabieg sprawi, że zęby będą gładsze, jaśniejsze i wspaniale oczyszczone.

Jeśli stan Twoich zębów będzie tego wymagał, lekarz może zlecić (lub od razu wykonać) zdjęcie rtg. Takie badanie pozwoli rozpoznać problemy, których nie widać gołym okiem (np. torbiele, guzy, zęby zatrzymane). Pamiętaj, że badanie rentgenowskie nie powinno być wykonywane u kobiet ciężarnych, więc jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Regularne przeglądy stomatologiczne są gwarancją zdrowia zębów i dziąseł. Dzięki nim skutecznie wyrobisz w sobie nawyk dbania o własne zdrowie, który z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.