Zapalenie dziąseł Wrocław

Najczęściej diagnozowaną chorobą jamy ustnej jest oczywiście próchnica. Do schorzeń traktowanych poważnie przez pacjentów zalicza się także drożdżyca jamy ustnej. Niestety okazuje się, że stosunkowo często występujące zapalenie dziąseł jest po prostu lekceważone. To błąd! Chociaż zapalenie dziąseł nie jest zbyt poważnym problemem, nieleczone może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, chociażby do niebezpiecznych chorób przyzębia.

Zapalenie dziąseł można łatwo stwierdzić. Zaczerwienie w połączeniu z bólem oraz opuchlizną to najczęstszy objaw. Przy myciu zębów może pojawiać się także krwawienie z dziąseł, do możliwych objawów należą także odsłonięte szyjki zębowe. Jeśli chcemy uniknąć chorób przyzębia i groźnej paradontozy, należy reagować od razu przy zauważeniu objawów stanu zapalnego.

Tak samo, jak  w przypadku próchnicy, najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej. Nie tylko trzeba odpowiednio szczotkować zęby, ale także czyścić szczeliny pomiędzy nimi. W ten sposób zapobiegamy tworzeniu się płytki nazębnej, która może prowadzić do powstania stanu zapalnego. W miarę możliwości należy także zaprzestać lub po prostu bardzo ograniczyć palenie papierosów oraz picie kawy. Oczywiście nie wolno zapominać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym - w ten sposób można uniknąć naprawdę wielu groźnych chorób. Podczas wizyty warto poruszyć temat właściwego szczotkowania zębów, bowiem ciągle jeszcze wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych, myjąc zęby, wykonuje nieprawidłowe, niezbyt skuteczne ruchy.

Kolejną istotną sprawą jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego. Kamień to jedna z częstszych przyczyn powstania stanów zapalnych dziąseł. Stąd też zabieg jego usunięcia warto przeprowadzać regularnie.  

W przypadku ostrego zapalenia dziąseł, które wiąże się z dość znacznym bólem, konieczne jest zastosowanie specjalnych żeli przeciwzapalnych. Wciera się je w miejsca zmienione chorobowe. Uzasadnione jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych. Pamiętajmy, że każde zapalenie dziąseł, nawet to mniej dokuczliwe, wymaga konsultacji lekarskiej.