Wybielanie zębów – jaką metodę wybrać?

Wybielanie zębów jest bardzo powszechnym zabiegiem stomatologii estetycznej. Trudno się dziwić – w końcu kto nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu w stylu gwiazd? Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy kult pięknego wyglądu osiągnął prawdziwie monstrualne rozmiary.

Wybielane zębów będzie doskonałą metodą na rozjaśnienie ich odcienia nawet o kilka tonów. Jest to zabieg szczególnie wskazany dla wszystkich osób, zmagających się z przebarwieniami, powstałymi na skutek starzenia się szkliwa lub kontaktu z czynnikami chemicznymi takimi jak składniki kawy, herbaty, czerwonego wina czy papierosów. Warto wiedzieć, że wybielanie zębów nie rozwiąże problemu sinej barwy szkliwa (charakterystycznej dla martwych zębów). Zabieg nie zmieni również koloru licówek i koron.

Usuwanie kamienia nazębnego – pierwszy krok w drodze do jaśniejszego uśmiechu

Aby odświeżyć i rozjaśnić swój uśmiech, zacznij od zabiegu usunięcia kamienia nazębnego. Choć nie jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, z pewnością pomoże pozbyć się kamienia, osadu i płytki nazębnej, będącej przyczyną stanów zapalnych dziąseł, chorób przyzębia i nieprzyjemnego zapachu z ust. Usunięcie kamienia sprawi, że zęby będą odczuwalnie gładsze i jaśniejsze.

Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym musisz wiedzieć, że zanim rozpoczniesz proces, powinieneś wyeliminować wszystkie ubytki. Zęby muszą być całkowicie zdrowe. Konsultacja z lekarzem stomatologii pozwoli Ci wybrać optymalną metodę dostosowaną do oczekiwań, stanu Twojego uzębienia oraz możliwości finansowych.

Profesjonalne wybielanie zębów – metody

Jedną z najbardziej popularnych metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Dzięki specjalnym nakładkom z żelem, dostosowanym do kształtu szczęki pacjenta już w kilkanaście dni możemy osiągnąć wymarzony efekt wybielenia. Pierwszy etap zabiegu ma miejsce w gabinecie dentystycznym, kolejne – w domowym zaciszu. Obowiązkiem pacjenta jest noszenie nakładki przez kilka/kilkanaście godzin na dobę (w zależności od konkretnych zaleceń lekarza) przez okres od 7 do 14 dni. Efekty i postępy kontrolowane są w gabinecie lekarskim (zazwyczaj około 4 i 14 dnia). Rezultat takiego wybielania utrzymuje się nawet kilka lat. Aby wzmocnić jego efekt, raz na kilkanaście miesięcy można ponownie skorzystać z szyny, tym razem jedynie na 2-3 noce.

Kolejną popularną metodą wybielania zębów, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników jest metoda naświetleniową (znana również jako metoda lampowa). Wybielanie przy pomocy specjalnej lampy możemy przeprowadzić jedynie w gabinecie. Czy wiesz, że korzystając z takiego rozwiązania możesz rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni? Na zęby zostaje nałożony specjalny żel tlenowy (dziąsła zostają zabezpieczone odpowiednim preparatem). Niebieskie światło lampy aktywuje cząsteczki tlenu, które przyczyniają się do rozjaśnienia powierzchni zębów. Taki zabieg trwa około 20 minut.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – korzyści

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim – korzystając z profesjonalnych metod możemy spodziewać się znacznie lepszego efektu, niż w przypadku domowych metod wybielania. Co ważne, oczekiwany rezultat możemy uzyskać już podczas jednej wizyty! Nie musimy także wykonywać żadnych czynności w domu – profesjonalna dłoń stomatologa zajmie się kompleksowo procesem wybielania. Przeprowadzając zabieg w gabinecie mamy również świadomość, że znajdujemy się pod opieką eksperta, który w każdej chwili odpowie na nasze pytania, wyjaśni wątpliwości i wskaże najlepszy kierunek działań.

Wybielanie na własną rękę może wiązać się z wieloma niewiadomymi, a jego efekt bywa dla nas często sporym rozczarowaniem.

Wykonując zabieg wybielania zębów trzeba wziąć pod uwagę, że ich wrażliwość może nieznacznie się podnieść (co będzie odczuwalne w czasie i po zabiegu). Spektakularny efekt może być również sporą niespodzianką dla naszego najbliższego otoczenia, dlatego warto przygotować się na rożne reakcje ze strony bliskich osób.