Podstawy profilaktyki chorób zębów Wrocław

O tym, że powinniśmy szczotkować zęby po każdym posiłku wie każdy z nas. Kolejnym często powtarzającym się zaleceniem są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym oraz stosowanie regularnie dobrej jakości preparatów do pielęgnacji zębów i dziąseł. To wszystko jest bardzo ważne. Pamiętajmy jednak, że podstawą właściwej profilaktyki zębów jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów.

Co jest istotne, kiedy wybieramy szczoteczkę do zębów? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stan naszych dziąseł. Przykładowo w przypadku dziąseł cofających zalecane są miękkie szczoteczki do zębów. Oczywiście bierze się pod uwagę także indywidualne preferencje. Pamiętajmy jednak, że szczoteczka ma służyć de facto nie tylko czyszczeniu zębów, ale także i masowaniu dziąseł. To bardzo ważne, ponieważ taki masaż poprawia odporność dziąseł na zapalenia oraz różnego typu urazy.

Zasadniczo wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów warto omówić ze stomatologiem podczas wizyty kontrolnej. Jednak jest kilka wymogów, które powinna spełniać każda dobrej jakości szczoteczka do zębów. Przede wszystkim pęczki włosia powinny mieć równą długość, pomiędzy nimi powinny znajdować się przestrzenie, przez które będzie przepływać woda. Część pracująca szczoteczki powinna być na tle długa, aby obejmować trzy przylegające do siebie zęby. W części pracującej powinno znajdować się ok. 3-4 pęczków włosia na szerokość oraz 10-12 na długość. To bardzo ważne, jeśli posługiwanie sie szczoteczka ma być wygodne. Zasadniczo zalecane są szczoteczki z włosiem ze szlifowanego nylonu, włosie naturalne nie jest dobrym rozwiązaniem.

Szczoteczka ręczna czy może elektryczna? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Szczoteczki elektryczne bardziej efektywnie usuwają złogi od standardowych szczoteczek manualnych. Do tego mniej ścierają zęby. Jednakże ich użycie może prowadzić do powstawania różnych urazów w obrębie dziąseł, co w konsekwencji może spowodować cofanie się szyjek. Dlatego też osoby z tendencją do recesji powinny wybrać jednak szczoteczki tradycyjne i myć zęby techniką wymiatającą.