Licówki kompozytowe Wrocław

Nie tylko licówki porcelanowe, ale także te wykonane z kompozytu cieszą się obecnie dużą popularnością. Kompozyt to dokładnie ten sam materiał, z którego powstają wypełnienia zębów. Jak nietrudno się domyślić, licówki z kompozytu nie są tak trwałe, jak z porcelanowe. Mają jednak jedną bardzo ważną zaletę - można je założyć podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Kompozytowe licówki stosunkowo często wykorzystywane są jako licówki tymczasowe, przed założeniem docelowych z porcelany. Z pomocą kompozytowych licówek można ukryć przebarwienia, poprawi kształt zębów, a także ukryć diastemę.

Jak wygląda nakładanie kompozytowych licówek na zęby? Przede wszystkim konieczne jest wyleczenie zębów i dziąseł. Licówek nie nakłada się także na zęby rozchwiane po wpływem postępującej paradontozy. Przed założeniem licówek przeprowadza się często skaling zębów - dokładne oczyszczenie powierzchni zęba jest konieczne, jeśli licówka ma być dobrze połączona z zębem. Jak już wspomnieliśmy, licówki kompozytowe zakłada się podczas jednej zaledwie wizyty w gabinecie. Pacjent może wybrać licówki o określonym kształcie oraz kolorze. Przed nałożeniem licówek wytrawia się zęby za pomocą kwasu, dopiero wtedy można nałożyć materiał łączący licówkę z zębem i wreszcie kompozyt.

Co jest lepsze - licówki porcelanowe czy kompozytowe? Faktem jest, że licówki z kompozytu ustępują pod względem trwałości tym z porcelany. O ile w przypadku licówek porcelanowych można je nosić nawet 5-10 lat, o tyle licówki z kompozytu warto wymienić po 2-5 latach. Warto zaznaczyć, że efekt wizualny jest podobny. Jednak uwaga - licówki kompozytowe mogą ulegać przebarwieniom, dlatego osoby, które się na ten wariant zdecydują, powinny uważać na swoją dietę. Licówki z porcelany dopasowywane są coraz częściej przez komputer. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku licówek kompozytowych, te dopasowane są przez stomatologa, dlatego warto udać się do doświadczonego lekarza. Za wyborem licówek kompozytowych przemawia dodatkowo fakt, że nie zawsze konieczne jest szlifowanie zębów przez ich nałożeniem.