Jakie choroby mogą powodować zepsute zęby?

Czy wiesz, że zdrowe, lśniące zęby zdecydowanie zmniejszają ryzyko zapadnięcia na rożne choroby? Sprawdź, jakich chorób możesz uniknąć, gdy dobrze dbasz o zęby.

Dbając o zęby, dbasz o cały organizm

Wszyscy wiemy, że brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może powodować ból, przykry zapach z ust oraz chęć ukrycia uśmiechu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że choroby zębów i przylegających do nich dziąseł mogą również prowadzić do rozmaitych powikłań w całym organizmie. Nierzadko wiąże się to z utratą sił witalnych i znacznym pogorszeniem samopoczucia.

Najczęściej spotykana dolegliwość – kamień nazębny - może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy. Jest to związane z dużą ilością występujących w nim baterii.

Duża ilość bakterii, które aż nazbyt dobrze czują się na zepsutych zębach, przenika również do krwioobiegu. Trafia tym samym do całego organizmu i, oczywiście, do serca. Zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zawału.

Zaatakowane próchnicą, nierzadko przegniłe części zębów zwiększają również ilość toksyn w organizmie. Te w sposób naturalny przenikają także do nerek. Zbyt duża ilość może spowodować poważną chorobę tych narządów – kłębuszkowe zapalenie. Konsekwencją może być spadek wydolności nerek.

Odpowiednia higiena zębów pomaga również eliminować bakterie odpowiadające za powstawanie wrzodów żołądka. Zmniejsza się również ryzyko zapadnięcia na choroby płuc. Chroniąc trzonowce przed paradontozą i nadmierną ilością drobnoustrojów, zapobiegniesz przedostawaniu się ich do dolnych partii dróg oddechowych.

Zagrożenie zdrowia dziecka

Szczególnie istotne jest dbanie o uzębienie podczas ciąży. Zepsute zęby u matki mogą prowadzić do różnych powikłań u płodu. Dziecko może urodzić się za wcześnie lub zdecydowanie za małe. Ginekolodzy zalecają zadbanie o higienę jamy ustnej i wyleczenie chorych zębów przed zajściem w ciążę. Pozwala to zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego, odpornego potomka.