Nowoczesne metody leczenia zębów – bólowi i strachowi mówimy nie!

Czy jesteś jednym z tych dorosłych, który wciąż boi się dentysty? Czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa spowodowały, że na myśl o fotelu dentystycznym oblewają Cię zimne poty?

Nie martw się!

Dzięki nowoczesnym metodom, stosowanym w stomatologii nawet najbardziej skomplikowany zabieg może być całkowicie bezbolesny. Empatyczny, troskliwy personel gabinetu dentystycznego z całą pewnością zadba o Twój komfort i dobre samopoczucie przed, w trakcie, a także po zabiegu.

Panicznie boisz się wiertła?

Borowanie to dla większości ludzi niezbyt przyjemny zabieg. Dzięki sprawnej pracy wiertła możemy usunąć zaatakowaną przez próchnicę tkankę zęba. Oczywiście - z pomocą odpowiedniego znieczulenia ból da się całkowicie wyeliminować. Nie da się jednak ukryć, że dźwięk i wrażenia zapachowe, towarzyszące borowaniu nie są zbyt przyjemne.

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej metod, które umożliwiają skuteczne leczenie zębów bez konieczności ich borowania. Czy metody te są skuteczne? Poniżej przedstawiamy i omawiamy niektóre z nich.

  • Żel Carisolv – pojawił się na polskim rynku już kilka lat temu, stanowiąc bezwiertłową metodę usuwania próchnicy zębów. Jak działa żel? Podczas zabiegu lekarz nakłada kropelkę preparatu na chorobowo zmieniony fragment zęba. Żel rozmiękcza tkanki zaatakowane przez próchnicę, dzięki czemu stomatolog bez trudu jest w stanie zeskrobać je z powierzchni zęba przy pomocy specjalnego narzędzia. Dzięki doskonałym właściwościom żel zmiękcza jedynie chore fragmenty zęba, nie mając wpływu na zdrową strukturę. Niestety, jest to świetne rozwiązanie jedynie w przypadku niewielkich ubytków. Dlaczego? Często zdarza się, że dentysta musi oczyścić trudno dostępne miejsce lub usunąć fragment starego wypełnienia. W takich sytuacjach żel Carisolv niestety nie do końca się sprawdza.

  • Laser doskonale radzi sobie nawet z rozległymi i głębokimi ubytkami. Impulsy laserowego światła odparowują chore tkanki, dzięki czemu powierzchnia zęba jest doskonale oczyszczona i perfekcyjnie przygotowana do dalszej pracy. Laser nie wydaje dźwięków, zabieg jest też zdecydowanie mniej bolesny niż w przypadku tradycyjnych sposobów oczyszczania. Takie urządzenie jest jednak sporym wyzwaniem w rękach lekarza. Wystarczy chwila nieuwagi (lub przypadkowy ruch pacjenta), aby wiązka światła uszkodziła zdrowe tkanki lub dziąsła. Ze względu na spory koszt urządzenia, leczenie zębów przy użyciu lasera jest również stosunkowo droższe.

  • Abrazja powietrzna. W tej metodzie zamiast wiertła lekarz używa cienkiej dyszy, która wydobywa z siebie powietrze razem z drobinkami tlenku glinu. Duże ciśnienie powoduje, że mieszanka perfekcyjnie ściera zmienioną chorobowo tkankę. Abrazja powietrzna najlepiej sprawdzi się do oczyszczania powierzchni zęba z próchnicy i starych plomb. Choć z reguły nie powoduje przykrych odczuć bólowych, nie można mieć gwarancji, że zostaną one całkowicie wyeliminowane. Podobnie jak w przypadku lasera i żelu Carisolv może się zdarzyć, że powietrze nie dotrze do trudno dostępnych miejsc. W takiej sytuacji użycie tradycyjnych metod okazuje się niezbędne.

Nowoczesne metody leczenia zębów – leczenie pod mikroskopem

Czy wiesz, że leczenie kanałowe zębów może odbywać się z udziałem mikroskopu, który znacząco zwiększa precyzję i dokładność zabiegu? Jak to możliwe? Mikroskop pomaga stomatologowi trafnie zlokalizować i odpowiednio opracować poszczególne kanały. Jeśli ząb jest mocno uszkodzony, taka technika może uchronić go przed ekstrakcją. Dzięki dokładnemu, szczelnemu wypełnieniu kanałów chory ząb ma szanse na całkowite wyleczenie. Mikroskop wykorzystywany przy kanałowym leczeniu zębów daje dentyście możliwość swobodnego poruszania się na powierzchni 1x1 mm. Wszystko dzięki odpowiednio dużemu powiększeniu. Perfekcyjna, szybka lokalizacja kanałów, ich idealne opracowanie i wypełnienie to z pomocą mikroskopu bułka z masłem! Co ważne, dzięki dużej precyzji cały zabieg ma szanse trwać znacznie krócej. Jest również zdecydowanie bardziej przyjemny dla pacjenta.