Afty w jamie ustnej Wrocław

Jedną z dość często występujących dolegliwości w obrębie jamy ustnej są afty, czyli małe, ale naprawdę bolesne ubytki w błonie śluzowej. Przyczyny aft mogą być bardzo różne. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jedną z dość częstych przyczyn wystąpienia aft jest niedostateczna higiena, jednak to nie wszystko. Także wyrzynanie się kłopotliwych ósemek albo różne choroby przewodu pokarmowego mogą przyczynić się do powstania aft. Na szczęście afty z reguły samoistnie znikają, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto odwiedzić stomatologa.

Warto zaznaczyć, że afty to problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Również dzieci. Kamień nazębny, jedzenie nieumytych owoców, silne antybiotyki, jakaś alergia, czynniki autoimmunologiczne - to wszystko może spowodować, że w naszych ustach pojawią się bolesne owrzodzenia. Jednak trzeba mieć też świadomość, że na częstotliwość pojawiania się aft w dużej mierze wpływają predyspozycje rodzinne. Statystycznie rzecz biorąc, jeśli w danej rodzinne występowały afty przewlekłe, prawdopodobieństwo, że dzieci także będą borykały się z tym problemem wynosi aż 90%.

Na początku, kiedy pojawiają się afty, można zauważyć w swojej jamie ustnej małe owrzodzenia o okrągłym kształcie. Po 1-2 dniach ubytki w śluzówce pokrywają się charakterystycznym białym nalotem (to dlatego bywa, że afty mylone są z pleśniawkami). Problem z aftami jest taki, że niestety sprawiają ból. Jeśli chodzi o afty małe, znikają one zwykle po 4-8 dniach. Natomiast afty duże mogą pokazać się bardziej niebezpieczne, ponieważ pozostawiają po sobie czasami głębokie nadżerki w jamie ustnej.

Jeśli przestrzegamy zasad higieny jamy ustnej, a afty mimo to nie znikają, trzeba zdecydowanie udać się do lekarza, który przyjrzy się tym zmianom. W leczeniu stosowane są różne środki przeciwbólowe, koagulujące, a także płukanki. Oprócz tego stosowane są także maści odkażające, którymi smaruje się miejsca chorobowo zmienione w jamie ustnej. Jeżeli chodzi o bardzo ciężkie zmiany w jamie ustnej, bywa, że niestety niezbędne jest leczenie antybiotykami albo nawet sterydami.