Przyczyny próchnicy

Najczęstszą chorobą naszych zębów jest próchnica. To problem, który odtyka nie tylko dorosłych, ale także i dzieci w różnych wieku. Wiele osób zastanawia się, co właściwie powoduje, że w naszych zębach pojawiają się charakterystyczne ubytki próchnicze. Pamiętajmy, że próchnica to bardzo poważna choroba, ponieważ może nawet doprowadzić do konieczności usunięcia zęba.

Według lekarzy niezbędne czynniki, które sprzyjają rozwojowi zmian próchniczych, to: bakterie, cukry, czas, a także podatność na tę chorobę. Wszystkie te czynniki muszą wystąpić jednocześnie, aby doszło do zmian chorobowych na powierzchni zębów.

Na wystąpienie próchnicy mają ogromny wpływ bakterie. Konkretnie chodzi o paciorkowce, zwłaszcza Streptococcus mutans. Te i inne paciorkowce metabolizują cukry i prowadzą do wytwarzania kwasów. Z kolei zakwaszone środowisko jamy ustnej prowadzi do demineralizacji szkliwa. Zresztą to nie wszystko. Bakterie te przyczyniają się również w dużym stopniu do powstawania charakterystycznej płytki nazębnej, która jest środowiskiem rozwoju nowych bakterii, zarówno tlenowych, jak i beztlenowych.

Cukry to również jeden z ważniejszych czynników, które prowadzą do powstania próchnicy. Jak już wspomnieliśmy, to właśnie cukry, których dostarczamy wraz z pożywieniem, stanowią podstawę metabolizmu bakterii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że te cukry, które w pokarmie występują w sposób naturalny, raczej nie przyczyniają się do powstania próchnicy. Za to cukry rafinowane, dodawane sztucznie, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszej jamy ustnej. Glukoza, sacharoza i fruktoza - te trzy cukry sprzyjają powstaniu próchnicy.

Oczywiście na to, w jakim stopniu rozwinie próchnica, ma wpływ indywidualna podatność zębów. Podatność ta warunkowana jest zarówno genetyką, jak i warunkami rozwoju. Aby powstały zmiany próchnicze, zęby muszą być poddane działaniu bakterii i cukrów przez pewien określony czas. Pamiętajmy jednak, że nawet spożywanie wysokiej ilości cukrów, nie musi doprowadzić do próchnicy, jeśli dokładnie, systematycznie czyścimy zęby.