Jak wybielić zęby w domu?

Chyba każdy z nas przyzna, że białe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Tymczasem nie każdy z nas może pochwalić się idealnie białymi zębami. Wpływ na to ma wiele czynników. Nie tylko używki jak czerwone wino, kawa czy papierosy, ale także i czynniki genetyczne warunkują barwę naszych zębów. Zasadniczo, im twardsze, bardziej zmineralizowane mamy szkliwo, tym jaśniejsze są nasze zęby. U osób starszych, których szkliwo jest już nieco starte, zęby są cieńsze, wydają się być żółte.

Obecnie możemy zdecydować się już na wiele metod wybielania zębów. Niezależnie od tego, jakie kolor miały zęby wyjściowo, możliwe jest ich wybielanie. Oczywiście tylko do pewnego stopnia, jednak zazwyczaj, zwłaszcza po profesjonalnym zabiegu, efekt jest bardzo widoczny. W gabinetach dentystycznych oferowane są profesjonalne zabiegi, podczas których używane są specjalne lampy oraz żele stomatologiczne. Dużą popularnością cieszy się także wybielanie zębów za pomocą specjalnych nakładek i żelów wybielających. Jednak także i domowe metody mogą okazać się skuteczne w walce o białe zęby.

Osoby, które chciałyby bezpiecznie i zdrowo wybielić swoje zęby w domu, powinny postawić na dwa bardzo dobrze znane środki wybielające - chodzi oczywiście o sodę oczyszczoną oraz wodę utlenioną. Przepłukiwanie zębów rozcieńczoną wodą utlenioną lub roztworem sody oczyszczonej przynosi dobre efekty. Z tym, że obecnie możemy już zdecydować się po prostu na użycie nowoczesnych past, które mają w swoim składzie sodę oczyszczoną. Chodzi o bezpieczne preparaty, które jednak cechują się dość wysoką zawartością wodorowęglanu sodu. W praktyce oznacza to, że takie pasty znakomicie radzą sobie zarówno z płytką nazębną, jak i różnymi przebarwieniami na powierzchni zębów. Tę efektywność można dość łatwo wyjaśnić. Chodzi o to, że soda wnika raczej głęboko w strukturę szkliwa na naszych zębach, co pozwala na usuwanie przebarwień zarówno tych powierzchniowych, jak i tych zlokalizowanych głębiej. Preparaty z sodą neutralizują kwasy w jamie ustnej, co zapewnia dodatkową ochronę przed próchnicą.