Dziecko u dentysty, czyli sprawdzone sposoby na małe - wielkie strachy.

Czy Ty też jako dziecko koszmarnie bałeś się dentysty? Czy nawet teraz Twoje dziecięce wspomnienia powodują strach przed fotelem stomatologicznym?

Nie da się ukryć, że jeszcze kilkanaście lat temu podejście lekarzy stomatologów do leczenia dzieci było kompletnie inne. Brak odpowiednich technologii i środków medycznych powodował, że wiele zabiegów łączyło się z ogromnym bólem i nieprzyjemnymi doznaniami.

Najnowszej generacji gabinety, przyjazny, uśmiechnięty personel i co najważniejsze – pełni empatii, gotowi do pracy z małymi pacjentami lekarze dentyści skutecznie zmieniają niekorzystny wizerunek tej jakże wymagającej profesji.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie

Przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty, koniecznie zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Warto wybrać sprawdzony gabinet, przygotowany na pracę z małymi pacjentami. Zanim wybierzesz najlepsze miejsce, możesz porozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi, którzy są rodzicami i pierwsze doświadczenia ze stomatologiem mają już za sobą. Masz swojego ulubionego stomatologa, któremu ufasz? Zapytaj go o możliwość wizyty z dzieckiem. Jeśli on sam nie podejmie się takiego zadania, z pewnością poleci kogoś, kto doskonale sprawdza się w pracy z najmłodszymi. Niektóre gabinety stomatologiczne wyposażone są w różnego rodzaju „pochłaniacze uwagi”, np. telewizorki z bajkami. Takie dodatki pozwalają w skuteczny sposób odwrócić uwagę małego pacjenta od mniej przyjemnych czynności. Pamiętajmy jednak, że nie każdy maluch będzie zachwycony takim rozwiązaniem.

Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie dziecka. W końcu to pierwsze wizyty w gabinecie najbardziej zaważą na jego późniejszym podejściu do lekarzy stomatologów.

Pamiętaj, że nawet jeśli sam nie przepadasz za dentystą, postaraj się nie przekazywać swoich lęków dziecku. Pierwszą wizytę w gabinecie warto przeprowadzić wtedy, kiedy z zębami nie dzieje się nic złego. Zwykły przegląd stomatologiczny, uśmiech i pochwały z ust sympatycznej pani doktor, razem z odznaką „Dzielny Pacjent” z pewnością sprawią, że dziecko z przyjemnością zechce odwiedzić gabinet ponownie. Twój maluch poczuje się pewniej, jeśli opowiesz mu co będzie się działo podczas wizyty. Aby rozluźnić atmosferę możesz używać elementów z bajek, ciekawych porównań (np. lampa stomatologiczna może być świecącym słoneczkiem, a fotel fotelem pilota statku kosmicznego). Dziecko, które ma już wszystkie zęby mleczne (czyli w wieku około 3-4 lat) powinno bezwzględnie odwiedzić stomatologa. Choć niektórzy wyznają pogląd, że leczenie mleczaków nie jest konieczne (w końcu przecież i tak wypadną), my zdecydowanie go dementujemy! Próchnica automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na stałe. Zaniedbanie mleczaków zawsze ma swoje konsekwencje w przyszłości. Jeśli te wypadną wcześniej, zęby stałe nie będą miały wystarczającej ilości miejsca, aby wyrosnąć w odpowiedni sposób. To pierwszy krok do poważnych nieprawidłowości i leczenia ortodontycznego!

Kontrolne wizyty stomatologiczne raz na 3 miesiące pozwolą zachować zdrowie zębów i wyeliminować ewentualne ubytki w początkowej fazie. Takie rozwiązanie będzie nie tylko korzystniejsze dla portfela, pozwoli również uniknąć dodatkowe stresu dziecku i jego rodzicom.

Bardzo ważne nawyki

Aby rozbudzić w dziecku troskę o higienę jamy ustnej, warto wyrobić w nim odpowiednie nawyki. Trzeba pamiętać, aby jak najwcześniej zacząć używać szczoteczki do zębów i nauczyć dziecko samodzielnego szczotkowania. Wybierajmy owocowe, smakowe pasty, które uprzyjemnią codzienną czynność. Dobrym pomysłem może być wspólne mycie zębów razem z dzieckiem. Dziecko chętnie będzie naśladowało rodziców. Aby zachować zdrowe zęby już od najmłodszy lat warto myć je co najmniej 2 razy dziennie (koniecznie po kolacji). Na noc podawaj dziecku do picia wodę lub ziołowe herbatki bez cukru. Zrezygnuj z nadmiernej ilości słodyczy, które niezwykle sprzyjają powstawaniu próchnicy. Nie zapominajmy też o tym, aby świecić przykładem dla naszych maluchów, troszcząc się o zdrowie i higienę własnej jamy ustnej.