Ortodonta dziecięcy Wrocław

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy ich dzieci nie mają wad zgryzu. Warto oczywiście na bieżąco kontrolować uzębienie dziecka, są takie zmiany, które powinny nas od razu zaalarmować i zaowocować wizytą u ortodonty. Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczy Państwu odpowiedź na najważniejsze pytania odnośnie konieczności wizyty u ortodonty.

Zgryz powinniśmy u dziecka kontrolować od samego początku. Każda nieprawidłowość powinna być sygnałem, że konieczne jest odwiedzenie ortodonty. To bardzo ważne. Jeżeli wada zgryzu nie zostanie odpowiednio szybko skorygowana, z czasem może się pogłębiać. Jej usunięcie w dorosłym życiu będzie o wiele trudniejsze. Zasadniczo dobrym pomysłem jest udanie się do ortodonty na wizytę kontrolną nawet wtedy, gdy z zębami nie dzieje się nic złego. Najlepiej byłoby to załatwić w okolicach 2,5-3 roku życia dziecka.

Pewnym problemem, który pojawia się u dzieci, jest brak szpar pomiędzy zębami mlecznymi. Nie zawsze taki brak szpar (powinny one występować) jest wskazaniem do leczenia, jednak może sygnalizować, że także w przypadku zębów stałych naszego dziecka pojawi się problem ich stłoczenia.

Rodzic powinien zwracać baczną uwagę na nawyki dziecka, które mogą z czasem doprowadzić do wady zgryzu. Chodzi tutaj chociażby nadmierne ssanie smoczka albo ssanie palca - częsty problem w przypadku małych dzieci. Oba nawyki mogą doprowadzić do tego, że górne zęby dziecka wychyla się, przez co tzw. szpara przednio-tylna będzie widoczna, co nie powinno mieć miejsca. Wystarczy skorygować zachowanie dziecka, aby tego problemu móc uniknąć.

Szczególną uwagę trzeba zwracać na uzębienie dziecka, kiedy traci ono mleczaki, a na ich miejsce wrastają pierwsze zęby stałe. W tym przypadku każda nieprawidłowość powinna być zauważona. Pamiętajmy, że zęby stałe powinny wyrzynać się symetrycznie, tzn. obie jedynki naraża, obie dwójki naraz itd. Każda inna sytuacja oznacza, że konieczne jest spotkanie z ortodontą. Także w przypadku, gdy stwierdzimy, że nie ma miejsca na ząb stały, warto odwiedzić specjalistę. Jak najszybciej należy zastosować wtedy aparat ortodontyczny.