Jak odpowiednio dbać o zęby dziecka?

Nie wszyscy wiedzą, że już pierwsze zęby dziecka powinny być otoczone należytą troską i pielęgnacją. Jak pokazuje raport Polskiej Organizacji Zdrowia zęby polskich dzieci są w bardzo kiepskim stanie – przeciętny pięciolatek posiada aż trzy zęby zaatakowane przez próchnicę, a aż 90% dzieci w wieku szkolnym na ubytki.

Aby zapobiec rozwojowi próchnicy u dzieci, warto poznać kilka zasad, które pozwolą nam skuteczniej dbać o zęby naszego malucha.

  • Pierwszy zęby dziecka powinny być myte wilgotnym, zmoczonym w wodzie lub rumianku gazikiem. Taka czynność usunie z ząbków resztki jedzenia. Kiedy maluch przyzwyczai się już do regularnego rytuału, możemy zacząć używać bardzo delikatnej, miękkiej szczoteczki przystosowanej dla dzieci. Może to być szczoteczka nakładana na palec rodzica albo miniaturowa wersja sprzętu dla dorosłych. Początkowo moczymy szczoteczkę w wodzie lub wyciągu z rumianku, później nakładamy na nią minimalną ilość specjalistycznej pasty do zębów dla dzieci.

  • Wybierając pastę dla kilkulatka często stajemy przed dylematem – pasta miętowa czy owocowa. Choć maluchy zdecydowanie wolą słodki, owocowy smak pasty, zdania stomatologów są podzielone. Część dentystów uważa, że maluch zdecydowanie szybciej zaakceptuje pastę o przyjemnym zapachu. Inni twierdzą natomiast, że owocowa pasta utrudnia proces uczenia dziecka, aby wypluwało jej nadmiar – to tak jakby uczyć je wypluwać smaczne owoce. Wybierając pastę kieruj się indywidualnymi preferencjami, biorąc pod uwagę charakter i upodobania małego brzdąca.

  • Dbaj o dietę. Cukier jest podstawowym wrogiem zdrowia zębów. Nie chodzi tu tylko o słodycze czy gazowane napoje. Wszystkie dostępne na rynku produkty (a uwierzcie, jest ich naprawdę sporo), które zawierają cukier przyczyniają się do powstawania próchnicy i ubytków.

  • Wyrabiaj w swoim dziecku nawyk regularnego mycia zębów. Większość problemów z próchnicą i ubytkami ma swoją przyczynę w niedostatecznej higienie jamy ustnej. Dobrym sposobem na naukę pozytywnych przyzwyczajeń jest mycie zębów wspólnie z dzieckiem. W końcu nie od dziś wiadomo, że „czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”.