Higiena zębów mlecznych u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Czy warto dbać o pierwsze zęby? Czy odpowiednia higiena „mleczaków” ma wpływ na stan zdrowia? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy jak najlepiej zatroszczyć się o najmniejsze ząbki.

Mleczne zęby – ważny etap rozwoju uzębienia

Zęby mleczne wyrastają dzieciom już około szóstego miesiąca życia i najczęściej w wieku 2,5 roku maluchy posiadają już wszystkie 20 sztuk. Od stałych zębów różnią się budową – mają zdecydowanie krótszy korzeń. Dlaczego rosną nam dwa rodzaje zębów?

Maluch potrzebuje mieć czym gryźć twarde pokarmy, nawet przed ukończeniem 1-go roku życia. Niewielkie ząbki mu to umożliwiają. Gdyby nie wypadły i nie zmieniły się w stałe, byłyby po prostu zbyt małe na następne lata życia. W takim razie dlaczego nie rosną od razu stałe? Analogicznie – duże zęby nie zmieściłyby się w malutkiej szczęce.

Takie „podwójne” uzębienie jest też swego rodzaju buforem bezpieczeństwa – utrata mleczaka podczas dziecięcej zabawy nie wiąże się z koniecznością stworzenia protezy. Za jakiś czas po prostu wyrośnie kolejny.

Jak i dlaczego warto dbać o mleczne zęby?

O zęby mleczne naszych pociech powinniśmy dbać dokładnie tak samo, jak o stałe. Powód jest prosty – próchnica, którą zostaną zakażone mleczaki zwyczajnie przeniesie się na wyrastające pod spodem zęby. W ten sposób zamiast nowych pięknych, białych trzonowców, na światło dzienne wyżynać się będą zaatakowane chorobą czarne ich wersje. Warto tego uniknąć stosując się do poniższych zasad.

Po pierwsze malucha należy nauczyć szczotkowania ząbków mlecznych. Zanim będzie w stanie podołać temu zadaniu, o codzienną higienę muszą zadbać rodzice. Najlepiej już na etapie wyżynania się pierwszych mleczaków.

Ponadto ważne są cykliczne przeglądy u dentysty. Stomatolog oceni czy stan jamy ustnej jest odpowiedni oraz czy jakieś ząbki wymagają leczenia.

Istotne jest również podawanie dziecku zdrowego jedzenia. Warto unikać czekolady, słodyczy i słodzonych napojów. Ma to również zbawienny wpływ na pozostałe kwestie związane ze zdrowiem małego organizmu, jak np. odporność na choroby. Ponadto nauka dokładnego przeżuwania pokarmu i szybkie odstawienie smoczka ma tutaj ogromne znaczenie.