Dlaczego warto wykonać zabieg lakowania i fluoryzacji u dzieci?

Troska o zdrowie zębów i jamy ustnej jest ogromnie ważna już od pierwszych lat życia dziecka. Regularne mycie zębów i pozytywne nawyki, wpojone maluchowi przez rodziców mają ogromną szansę zaprocentować w przyszłości w postaci zdrowego, pięknego uśmiechu.

Nie da się ukryć, że w trosce o zdrowie jamy ustnej naszych dziecka ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Działania profilaktyczne mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia ubytków i próchnicy, co pozwoli uniknąć długofalowych, przykrych (również dla portfela) konsekwencji. W końcu nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Wśród najpopularniejszych zabiegów profilaktycznych należą lakowanie i fluoryzacja.

 

Czym jest lakowanie?

Lakowanie jest zabiegiem uszczelniania naturalnych bruzd, które znajdując się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Szczeliny i bruzdy wypełnia się przy pomocy specjalnego laku – półpłynnego materiału, który chroni zęby przed dostępem bakterii oraz działaniem kwasów bakteryjnych. Lakowaniu podaje się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zabieg nie jest bolesny, dlatego doskonale sprawdzi się jako pierwsza (lub jedna z pierwszych) wizyt u lekarza. Dzięki temu dziecko nie będzie kojarzyć stomatologa z nieprzyjemnymi odczuciami i z chęcią wybierze się do dentysty kolejny raz. Lakowanie można wykonać u dziecka w wieku 2-3 lat. To doskonały sposób na zabezpieczenie przed próchnicą słabych, nowo wyrżniętych zębów, zawierających niewielkie ilości składników mineralnych.

Czym jest fluoryzacja?

Jak nietrudno zgadnąć, fluoryzacja jest zabiegiem, polegającym na nałożeniu na powierzchnię zębów fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru. Podobnie jak lakowanie jest on całkowicie bezbolesny i trwa nie więcej niż kilka minut. Przez około półtorej godziny maluch nie może jeść i pić, a umyć żeby będzie mógł dopiero po 12 godzinach. Fluoryzacja to skuteczny sposób na zapobieganie próchnicy i mineralizację zębów. Będzie ona nie tylko świetnym elementem profilaktyki zdrowia zębów, ale również doskonałym sposobem na oswojenie malucha z regularnymi wizytami u stomatologa.

 

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

Wiele osób wyznaje przekonanie, że zęby mleczne i tak wypadną, i w związku z tym nie ma potrzeby dbania o ich zdrowie. Niestety, efektem takich przyzwyczajeń są zaatakowane próchnicą, często wręcz czarne zęby maluchów.

Traktując sprawy w taki sposób, rodzice robią swoim dzieciom naprawdę niewyobrażalną krzywdę. Bardzo trudnym będzie, aby maluch, który do tej pory nie był przyzwyczajony do należytej higieny jamy ustnej, z dnia na dzień nauczył się poprawnego i regularnego mycia zębów i z uśmiechem na ustach zasiadał na fotelu dentystycznym.

 

Zęby mleczne – większe ryzyko próchnicy

Zęby mleczne są zdecydowanie mniej odporne od zębów stałych i co za tym idzie łatwiej ulegają procesowi próchnicy. Wśród najbardziej powszechnych rodzajów próchnicy zębów mlecznych wyróżnia się:

  • próchnicę wczesną, która pojawia się bardzo krótko po pojawieniu się zębów w buzi dziecka. Próchnica wczesna szybko atakuje kolejne mleczaki i bardzo trudno ją zahamować. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu próchnicy wczesnej jest zarówno wczesne ząbkowanie (zęby nie zdążą się jeszcze odpowiednio zmineralizować), jak również przyjmowanie przez dziecko antybiotyków oraz brak odpowiedniej higieny jamy ustnej niemowlaka.

  • Próchnica okrężna, która atakuje głównie siekacze i kły. Taki ubytek stanowi zagrożenie dla całego organizmu dziecka. Bakterie próchnicowe mogą być bowiem rozsiewane po całym organizmie razem z krwią. W ten sposób mogą zasiedlać najsłabsze części ciała, co dla maluchów z niską odpornością lub groźnymi chorobami może być naprawdę niebezpieczne.

 

Wpływ zębów mlecznych na zęby stałe

Zęby mlecze mają ogromny wpływ na zęby stale. To właśnie one utrzymują miejsce dla zębów stałych, będąc dla nich swego rodzaju drogowskazem. Wczesne usunięcie zębów mlecznych może skutkować powstawaniem wad zgryzu, które w kolejnych latach życia dziecka niełatwo będzie skorygować.