Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Wielu rodziców rezygnuje z leczenia mlecznych zębów swoich dzieci, twierdząc, że przecież i tak wypadną. Niestety, nie jest to pomysł ani rozsądny, ani dobry dla zdrowia maluchów.
Podpowiadamy jakie korzyści niesie za sobą leczenie mlecznych zębów:

 - Regularnie odwiedzając stomatologa już od najmłodszych lat dziecko nabiera dobrych nawyków w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej. Dzięki regularnym przeglądom i leczeniu pojedynczych ubytków maluch oswoi się ze stomatologiem, a takie wizyty będzie traktował jako niezbędne, co z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.
 - W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, zwłaszcza takich, które specjalizują się w leczeniu dzieci, stomatolodzy znają szereg sposobów na odwrócenie uwagi dziecka od mniej przyjemnych czynności. Ciekawą zachętą mogą być np. kolorowe czy fosforyzującą plomby, zwłaszcza jeśli dziecko będzie mogło samodzielnie wybrać ich kolor.
 - Zęby mleczne są mniej odporne na próchnicę, niż ich stali kuzynowie. Nieleczone ubytki spowodują szybsze wypadnięcie mleczaków, a co za tym idzie szczęka i żuchwa nie rozwiną się w sposób prawidłowy. Stałe zęby nie będą miały dostatecznej ilości miejsca, aby wyrosnąć, dlatego będą pojawiać się jedne za drugimi, od strony podniebienia lub warg. Niestety, efektem takich zaniedbań będzie z pewnością konieczność długotrwałego leczenia ortodontycznego.
 - Pod zębem mlecznym znajduje się zaczątek zęba stałego. Kiedy przygotowuje się on do wzrostu, organizm zaczyna stopniowo wchłaniać tkankę mleczaka, który robi się coraz słabszy i mniej stabilny, aż w końcu wypada. Czasem zdarza się jednak, że ząb mleczny nie stracił swojego korzenia i nie chce ustąpić miejsca gotowemu już do wzrostu zębowi stałemu. Bez interwencji lekarza dentysty znajdzie on sobie inne miejsce, rosnąc krzywo. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie mleczaka i wstawienie na jego miejsce specjalnej sprężynki, która pozostawi odpowiednią ilość miejsca i przestrzeni dla zęba stałego.